Bratislava otvorila karanténne mestečko pre ľudí bez domova na Zlatých pieskoch
TASR
TASR

Bratislava otvorila karanténne mestečko pre ľudí bez domova na Zlatých pieskoch

Mesto Bratislava otvorilo vo štvrtok na Zlatých pieskoch „karanténne mestečko“ pre ľudí bez domova.

Na snímke sociálni pracovníci v ochranných odevoch počas otvorenia kontajnerového mestečka pre ľudí bez domova v areáli Zlatých pieskov v Bratislave. — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 16. apríla (TASR) - Mesto Bratislava otvorilo vo štvrtok na Zlatých pieskoch „karanténne mestečko“ pre ľudí bez domova. Ide o jedno z opatrení pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu. V hlavnom meste je podľa odhadov asi 4000 ľudí bez domova.

Doteraz podľa bratislavského primátora Matúš Valla medzi nimi neevidujú ochorenie COVID-19. Hlavné mesto tvrdí, že ľudia bez domova nemajú kam ísť, ak ide o domácu karanténu pre nový koronavírus.

„Je to pritom jedna z najohrozenejších skupín v prípade aktuálnej pandémie. Tým, že chránime túto minoritnú skupinu, chránime aj ostatných Bratislavčanov a verejné zdravie pred tým, aby sa prípadná nákaza nešírila po meste," povedal Vallo. Kapacita karanténneho mestečka je aktuálne pre 50 ľudí, Bratislava je však pripravená v prípade nutnosti ju zväčšiť na 230.

Na snímke sprava primátor Bratislavy Matúš Vallo a minister obrany SR Jaroslav Naď.
Na snímke sprava primátor Bratislavy Matúš Vallo a minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: TASR/Dano Veselský

Ľudia bez domova tam dostanú potrebnú starostlivosť a budú im poskytnuté služby, ak existuje podozrenie, že boli v kontakte s infikovaným človekom, alebo majú mierne príznaky ochorenia. „Zatiaľ takýto prípad v Bratislave neevidujeme,“ povedal Vallo.

Spresnil, že hlavné mesto má mestský terénny tím, venujúci sa ľuďom bez domova, magistrát podporuje tiež neziskové organizácie, ktoré sa tejto skupine venujú, a samospráva pripravuje pre ľudí bez domova aj ubytovací projekt „dobrovoľnej samoizolácie“.

„Pripravujeme krízový priestor pre nocľah ľudí bez domova, ak by nastala situácia, že by prestala fungovať niektorá z nocľahárni v Bratislave,“ spresnil primátor s tým, že vďaka pomoci armády nainštalovali v meste aj prvé hygienické stanice.

Na snímke vozidlo mobilnej ošetrovne počas otvorenia kontajnerového mestečka pre ľudí bez domova v areáli Zlatých pieskov v Bratislave
Na snímke vozidlo mobilnej ošetrovne počas otvorenia kontajnerového mestečka pre ľudí bez domova v areáli Zlatých pieskov v Bratislave Foto: TASR/Dano Veselský

Otvorenia karanténneho mestečka sa zúčastnil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort tu totiž poskytol 250 poľných lôžok, 250 matracov a 250 spacích vakov. Zabezpečil tiež hygienické potreby, pitnú vodu, ale aj lekára Ozbrojených síl SR so zdravotníckym tímom.

„Vojaci tiež budú strážiť tento areál. Nepreferujeme takýmto spôsobom Bratislavu. Participujeme na rôznych projektoch v rámci celej SR a spolupracujeme aj s inými mestami a obcami,“ povedal minister.

Magistrát na Zlatých pieskoch pripravil chránené karanténne mestečko pre Bratislavčanov.
Magistrát na Zlatých pieskoch pripravil chránené karanténne mestečko pre Bratislavčanov. Foto: TASR/Dano Veselský

Rezort obrany podľa jeho slov pomáha tam, kde vie, priznal však, že jeho zdroje nie sú nekonečné. „Nasadzujeme veľké množstvo personálu, techniky i finančných zdrojov, aby sme pomohli domácemu krízovému manažmentu v boji proti novému koronavírusu,“ skonštatoval Naď.

V karanténnom mestečku budú podľa slov zástupcov hlavného mesta pôsobiť sociálni pracovníci, zdravotnícky personál a v prípade potreby tam bude zabezpečená aj psychiatrická starostlivosť.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…