Boj s koronavírusom pomáha aj ovzdušiu. Miera jeho znečistenia zostáva v Európe nízka
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Boj s koronavírusom pomáha aj ovzdušiu. Miera jeho znečistenia zostáva v Európe nízka

Nové čísla preukazujú pretrvávajúcu nízku úroveň koncentrácie oxidu dusičitého v ovzduší v rámci celej Európy. Niekde ide o skutočne dramatické rozdiely.

Snímky využívajú údaje zo satelitu Copernicus Sentinel-5P. — Foto: esa.int

BRATISLAVA 16. apríla - Miera znečistenia ovzdušia klesla na niektorých miestach v Európe skutočne dramaticky. Deje sa tak súbežne s opatreniami, ktoré súvisia so zastavením šírenia nového koronavírusu. Jednoducho povedané, keď sme doma, aj vzduch tam vonku je čistejší. Najnovšie tabuľky mapujúce koncentráciu nebezpečných látok v ovzduší sú toho opäť dôkazom.

Nové údaje zo satelitu Copernicus Sentinel-5P z programu Európskej únie Copernicus (ktoré si podrobnejšie môžete preštudovať aj na esa.int) dokazujú, že niektoré mestá zaznamenali v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pokles úrovne znečistenia až o 45 - 50%.

Najväčšie rozdiely sú v Madride či Paríži

Ak chceme konkrétne dáta, ide o snímky zaznamenávajúce koncentráciu oxidu dusičitého od 13. marca do 13. apríla 2020 v porovnaní s priemernými koncentráciami od marca do apríla 2019.

Najväčšie rozdiely nájdeme v Madride, v Miláne a v Ríme (45% pokles), zatiaľ čo v Paríži došlo k ešte dramatickejšiemu poklesu, a to o 54%.

Snímky využívajú údaje zo satelitu Copernicus Sentinel-5P a zobrazujú priemernú koncentráciu oxidu dusičitého od 13. marca do 13. apríla 2020 v porovnaní s priemernými koncentráciami od marca do apríla 2019. Percentuálny pokles sa odvodzuje od vybraných miest v Európe s približne 15% neistotou v dôsledku rozdielov v počasí v rámci rokov 2019 a 2020.
Snímky využívajú údaje zo satelitu Copernicus Sentinel-5P a zobrazujú priemernú koncentráciu oxidu dusičitého od 13. marca do 13. apríla 2020, v porovnaní s priemernými koncentráciami od marca do apríla 2019. Percentuálny pokles sa odvodzuje od vybraných miest v Európe, s približne 15% neistotou, v dôsledku rozdielov v počasí v rámci rokov 2019 a 2020. Foto: esa.int

Vedci z Kráľovského Holandského meteorologického ústavu (KNMI) v posledných mesiacoch intenzívne monitorovali znečistenie ovzdušia v Európe s pomocou údajov z prístroja Tropomi zo satelitu Copernicus Sentinel-5P.

Len pre kompletné zhrnutie informácie - oxid dusičitý pochádza najmä z elektrární, vozidiel a iných priemyselných zariadení, môže mať významný vplyv na ľudské zdravie a výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku respiračných problémov.

Miera oxidu uhličitého v atmosfére závisi od emisíí, ale aj od počasia

Koncentrácie oxidu dusičitého v našej atmosfére sa každý deň značne líšia v dôsledku kolísania emisií, ako aj kolísania poveternostných podmienok. Táto variabilita vyvolaná počasím je však zložitá na vyvodenie záverov len na základe denných alebo týždenných meraní, takže je potrebné analyzovať údaje za podstatne väčšie časové obdobie, aby sa odstránili akékoľvek anomálie.

Henk Eskes z Kráľovského holandského meteorologického ústavu (KNMI) poznamenal: „V každej krajine sú značné rozdiely počasia od jedného dňa k druhému, čo má veľký vplyv na rozptyl oxidu dusičitého. Priemerovanie údajov za dlhšie časové obdobie nám však umožňuje vidieť zmeny v koncentráciách v dôsledku ľudskej činnosti omnoho jasnejšie. Z tohto dôvodu mapy zobrazujú koncentrácie za mesačné obdobie sprevádza 15% neistota, ktorá odráža variabilitu počasia nezohľadnenú v použitých mesačných priemeroch.“

Keďže opatrenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu budú v najbližšej dobe viac-menej pokračovať, tím KNMI bude naďalej pracovať na podrobnejšej analýze ďalších krajín aj v severnej Európe.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…