Dobré noviny
Ako sa doma starať o chorého s koronavírusom? Dodržiavajte tieto zásady
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ako sa doma starať o chorého s koronavírusom? Dodržiavajte tieto zásady

Pacient by mal mať samostatnú izbu a s ostatnými členmi domácnosti prichádzať do kontaktu len v nevyhnutných prípadoch.
Pacient by mal mať samostatnú izbu a s ostatnými členmi domácnosti prichádzať do kontaktu len v nevyhnutných prípadoch. — Foto: TASR/AP, Pexels

Väčšina pozitívne testovaných na koronavírus neskončí v starostlivosti nemocničného personálu. O pacientov sa starajú zvyšní členovia domácnosti a mali by sa pritom riadiť prísnymi pravidlami.

BRATISLAVA 14. apríla – Nie každý, komu vyšiel pozitívny test na koronavírus, môže prežiť obdobie izolácie mimo svojho domova a mimo svojich blízkych. Svetová zdravotnícka organizácia vydala príručku, ako k nakazenému členovi domácnosti pristupovať, aby sa nákaza nerozšírila ďalej. Ak ide navyše o priebeh choroby s miernymi alebo žiadnymi príznakmi, takmer určite nehrozí ani hospitalizácia mimo domova.

Vlastná izba

Pacient s koronavírusom by mal mať predovšetkým vlastnú izbu. V nej by malo byť permanentne otvorené okno a čo najviac zabezpečená cirkulácia vzduchu. Okná by mali byť otvorené aj v kúpeľni či toalete, ak ich musí zdieľať aj s inými členmi domácnosti. Do spoločného kontaktu by sa mal dostať len v nevyhnutných prípadoch.

V izbe pacienta by malo byť otvorené okno po celý čas.
V izbe pacienta by malo byť otvorené okno po celý čas. Foto: Pixabay.com

Nikdy sa nepriblížiť

Ak sa fyzickému kontaktu nedá úplne zamedziť, dôležité je ostať vo vzdialenosti aspoň jeden meter. O človeka by sa mala starať iba jedna a tá istá osoba. Ideálne taká, ktorá nepatrí do rizikovej skupiny a je zdravá. Pred a po každom kontakte si musí umyť ruky. V tomto prípade sa odporúča na utieranie rúk používať jednorazové utierky. Ak to nie je možné docieliť, uteráky treba často meniť a pacient má, samozrejme, vlastný.

Nevstupovať bez masky

Pri každom spoločnom kontakte nesmie chýbať na tvári maska a na rukách jednorazové rukavice. Musíme dbať na to, aby sa s maskou zachádzalo správne a na tvár ju nasadili tak, aby sme sa dotýkali len gumičiek. Masky na tvári sa už netreba dotýkať ani s ňou inak manipulovať. Ak je vlhká hneď sa musí zahodiť a použiť nová.  

Ochranné rukavice a masky by mali byť samozrejmosťou pri každom kontakte s pacientom.
Ochranné rukavice a masky by mali byť samozrejmosťou pri každom kontakte s pacientom. Foto: Pixabay.com

Každý deň dezinfikovať

Dezinfekcia je nevyhnutným vybavením domácnosti. Každý deň by sa mala použiť na všetko, čo prišlo do kontaktu s nakazeným človekom. Čistia sa kľučky, vypínače, toaleta či vodovodné batérie.

Pozor pri príprave jedla

Pacient by mal mať vlastné uteráky, posteľnú bielizeň ale aj riad a príbor. Nikto iný by sa nemal dostať s týmito predmetmi do kontaktu. Aj umývanie použitého riadu sa musí vykonávať samostatne a nie v kontakte s riadom ostatných členov domácnosti. Pred a po príprave jedla, ako aj pred a po umývaní riadu, si treba poriadne vyumývať ruky.  

Ak sa nedá zabezpečiť úplná izolácia od ostatných členov domácnosti, kľučky či vypínače treba pravidelne dezinfikovať.
Ak sa nedá zabezpečiť úplná izolácia od ostatných členov domácnosti, kľučky či vypínače treba pravidelne dezinfikovať. Foto: Pixabay.com

Uistite sa, že mu nič nechýba

Pacient by mal čas tráviť oddychom. Počas celej doby by mal mať dobrú zásobu vody, čerstvého ovocia, zeleniny a vitamínov.

Už ste čítali?