Dobré noviny
Do Bolešova sa vrátila dvojica bocianov, ľudia ju môžu sledovať cez kameru
TASR
TASR

Do Bolešova sa vrátila dvojica bocianov, ľudia ju môžu sledovať cez kameru

Bociany v obci Bolešov (okres Ilava) sledujú ľudia z pohodlia domova cez webové kamery. Aj keď pre šíriaci sa koronavírus obmedzujú vychádzky, o živote bocianov Olivera a Kikiny vedia vďaka internetu všetko.
Bociany v obci Bolešov (okres Ilava) sledujú ľudia z pohodlia domova cez webové kamery. Aj keď pre šíriaci sa koronavírus obmedzujú vychádzky, o živote bocianov Olivera a Kikiny vedia vďaka internetu všetko. — Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bocianí pár sleduje prostredníctvom počítača i starostov syn Timotej.

Bolešov 11. apríla (TASR) - Do Bolešova v okrese Ilava sa opäť vrátila dvojica bocianov. Život Olivera a Kikiny môžu ľudia sledovať aj on-line, spoločnosť im totiž v ich hniezde robí už druhý rok i kamera.

Dobré podmienky na život 

„Bociany sú u nás v Bolešove teraz tretí rok. Prvý rok si začali robiť hniezdo na stožiari pri hasičskej zbrojnici, v minulom roku sa osadila kamera, ktorá sleduje 24 hodín on-line ich život,“ priblížil starosta obce Martin Rác.

Bolešovské bociany majú podľa neho zrejme dobré podmienky na život v obci a jej okolí, pretože je tam Váh, potok, takže majú dostatok potravy, majú dostatok priestoru, kde môžu nerušene žiť, kde sa môžu nerušene rozmnožovať. „Toto už je naša rodina, sú už naši. Volajú sa Oliver a Kikina. Kikina preto, lebo poskytovateľ internetu si samičku prisvojil, a Oliver preto, lebo Oliver sa nám páči,“ doplnil.

Odlietajú vždy koncom augusta 

Bocianí pár sleduje prostredníctvom počítača i starostov syn Timotej. „Pozeráme, či nemajú mladé, či sú preč, čo sa tam v hniezde deje. Keď sú tam mladé, je pekné pozorovať, ako ich dospelé kŕmia a starajú sa o ne,“ vysvetlil.

Priamo pri bocianoch býva Pavol Rafaj, ktorý ich aj pravidelne sleduje. Bociany tento rok podľa neho prišli oneskorene, až 3. apríla o 11.30 h, rok predtým doleteli už v marci. Odlietavajú vždy koncom augusta. „Sú to dobrí susedia. Môžem povedať, že robia dobrú robotu, pretože chytajú hmyz. Vychovávajú aj mladé pokolenie, minulý rok mali tri, predtým neviem či dva alebo tri bociany. Priletí ich sem päť, ony dva zosadli a ich ďalší partneri, ktorí ich sprevádzali, sa od nich oddelili. Zakrúžili, akoby sa rozlúčili, a odišli si ďalej hľadať miesto alebo sa vrátili tam, kde minulý rok,“ dodal Rafaj.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?