USA: Trump nariadil pomoc Taliansku v boji proti koronavírusovej pandémii
TASR
TASR

USA: Trump nariadil pomoc Taliansku v boji proti koronavírusovej pandémii

Šéf Bieleho domu zároveň nariadil, aby boli americkí vojaci, ktorí sú rozmiestnení v Taliansku, k dispozícii na zriaďovanie poľných nemocníc a rozvoz zdravotníckych pomôcok, paliva a potravín.

Americký prezident Donald Trump reční v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone v piatok 10. apríla 2020. — Foto: TASR/AP

Washington 11. apríla (TASR) - Americký prezident Donald Trump nariadil svojej vláde, aby poskytla pomoc Taliansku, ktoré je ťažko zasiahnuté pandémiou koronavírusového ochorenia COVID-19.

„Taliansko, jeden z našich najbližších a najstarších spojencov, je sužované pandémiou COVID-19,“ uviedol Trump v oficiálnej správe Bieleho domu, ktorú zverejnili v piatok neskoro večer. Hoci má vláda USA „zodpovednosť v prvom rade voči americkému ľudu“, pomoc Taliansku prispeje k zmierneniu dôsledkov tejto krízy a demonštruje líderstvo Spojených štátov, napísal Trump.

Šéf Bieleho domu zároveň nariadil, aby boli americkí vojaci, ktorí sú rozmiestnení v Taliansku, k dispozícii na zriaďovanie poľných nemocníc a rozvoz zdravotníckych pomôcok, paliva a potravín. V Trumpovom nariadení sa ďalej uvádza, že Taliani, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť nesúvisiacu s ochorením COVID-19, môžu byť liečení v amerických vojenských zdravotníckych zariadeniach.

Americký minister obchodu Wilbur Ross bol požiadaný, aby zabezpečil doručenie potrebných zásob vrátane zdravotníckeho vybavenia, ako žiadajú talianske úrady. Taliansko má celosvetovo najvyššiu bilanciu prípadov úmrtia na COVID-19; podľa piatkových údajov tamojšieho úradu civilnej ochrany je to číslo 18.849, informovala tlačová agentúra DPA.

S malým odstupom nasledujú v tejto štatistike USA, kde dosiaľ v súvislosti s pandémiou nového typu koronavírusu zaznamenali 18.769 úmrtí, uviedla Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v piatok večer oznámil, že sa rozhodol do 3. mája predĺžiť platnosť prísnych karanténnych opatrení, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. „Predlžujeme reštrikcie (o ďalšie tri týždne) do 3. mája. Je to ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie, za ktoré preberám plnú politickú zodpovednosť,“ uviedol Conte v prejave k občanom. Platnosť opatrení sa mala pôvodne skončiť 13. apríla.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…