Pápež zvolal do Vatikánu radu kardinálov na debatu o reforme cirkvi
TASR
TASR

Pápež zvolal do Vatikánu radu kardinálov na debatu o reforme cirkvi

Radu kardinálov, ktorej poslaním je pomoc pri riadení cirkvi a pri štúdiu plánovan pápež ustanovil v pondelok špeciálnou listinou.

Vatikán 1. októbra (TASR) - Pápež František povolal do Vatikánu ôsmich kardinálov z rôznych krajín, aby ako členovia Rady kardinálov v rámci prvého kola rokovaní debatovali o reforme katolíckej cirkvi a rímskej kúrie.

Pápež František Foto: TASR/AP Photo

Ako pripomína agentúra AP, ide o novú iniciatívu s cieľom zapojiť vodcov lokálnych cirkví do prijímania rozhodnutí ohľadom katolíckej cirkvi, ku ktorej sa vo svete hlási 1,2 miliardy ľudí.

Ako informoval Vatikánsky rozhlas, Radu kardinálov, ktorej poslaním je pomoc pri riadení cirkvi a pri štúdiu plánovanej revízie Apoštolskej konštitúcie Pastor Bonus ohľadom rímskej kúrie, pápež ustanovil v pondelok špeciálnou listinou - chirografom, čím dal súčasne formálny štatút poradnej skupine ôsmich kardinálov, ktorých vymenoval 13. apríla.

Francúzsky vatikanista Henri Tincq upozorňuje, že ide o prvý prípad v dejinách, keď pápež pri rozhodovaní o zásadných veciach nepostupuje ako absolutistický monarcha a "solitér". Pápež podľa neho za pomoci tzv. skupiny ôsmich "zaútočí" na oblasti, ktorým sa jeho predchodcovia vyhýbali alebo postupovali veľmi opatrne: chce reformovať rímsku kúriu, rozštiepenú na klany a odrezanú od reality; znížiť počet vatikánskych "ministerstiev" - dikastérií; znížiť počet zamestnancov a pravidelne usporadúvať zasadnutia vatikánskych "ministrov" - podobne ako to robievajú vlády štátov v modernom svete.

Po zásadnej reforme rímskej kúrie začali volať kardináli po škandále s krádežou a únikom dôverných informácií z kancelárie medzičasom už emeritného pápeža Benedikta XVI.

AP podotýka, že zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom bude koexistovať súčasný vatikánsky kabinet s Radou kardinálov. Kúria pracuje v súlade s dokumentom Pastor Bonus z roku 1988, v ktorom je rozpracovaná jurisdikcia kongregácií, rád, súdov a ďalších vatikánskych ustanovizní, ktoré riadia chod cirkvi.

Honduraský kardinál Oscar Rodríguez Maradiaga, ktorý je koordinátorom Rady kardinálov, v júli pre denník La Nación uviedol, že "reforma rímskej kúrie je naliehavejšia než doktrinálne otázky". Dodal, že pápež je pre ňu pevne rozhodnutý.

Podľa Maradiagu sú centrálne štruktúry cirkvi príliš rozrastené a zbyrokratizované a mali by byť pružnejšie. Bude ich podľa neho treba redukovať, pretože sa stali "starosvetským kráľovstvom, ktoré nemá s dnešným svetom mnoho spoločného".

V najnovšom rozhovore pre katolícku Salt and Light Television kardinál poznamenal, že konštitúcia Pastor Bonus sa prežila. "Teraz je to iné a musíme napísať niečo iné. Ale zaberie to viac času ako mesiac alebo dva," upozornil.

Aj vzhľadom na to sa neočakáva, že by prvé kolo rokovaní Rady kardinálov, ktoré sa začalo vo Vatikáne dnes a skončí sa v stredu, vyústilo do prijatia zásadného rozhodnutia. Aj pápež nedávno skonštatoval, že reformy v cirkvi si žiadajú čas.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…