Dobré noviny
Írsko hlasuje o fiškálnej únii, zrejme ju schvália
SITA
SITA

Írsko hlasuje o fiškálnej únii, zrejme ju schvália

Ak by Íri v referende odmietli zmluvu, krajina nebude mať prístup k niektorým finančným prostriedkom z únie.

DUBLIN 28. mája - Írsko zrejme schváli zmluvu o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Vyplýva to z výsledkov prieskumu pred referendom, ktoré sa v krajine uskutoční vo štvrtok.

V poslednom prieskume pred ľudovým hlasovaním sa za fiškálnu zmluvu vyslovilo 49 percent voličov, 35 percent by hlasovalo proti.

Nerozhodnutých bolo 16 percent respondentov, informoval nedeľník Sunday Business Post. Tri najsilnejšie politické strany v Írsku schválenie zmluvy podporujú.

Írsko je jedinou krajinou, v ktorej sa bude o fiškálnej dohode konať referendum. Zmluvu podporilo 25 z 27 členov únie.

Hlasovanie na väčšine územia krajiny je naplánované na štvrtok, ľudia žijúci v odľahlejších častiach však tradične prichádzajú k urnám o niekoľko dní skôr pre prípad, že by prepravu hlasov do sčítavacích stredísk zdržalo zlé počasie.

Podľa údajov írskeho ministerstva životného prostredia, ktoré je zodpovedné za referendá, môže v prvý deň hlasovať 765 obyvateľov piatich ostrovov patriacich k okresu Donegal. V nasledujúcich dňoch otvoria referendové miestnosti aj v ďalších dvoch oblastiach.

Zahraničie bude hlasovanie sledovať s napätím vzhľadom na skúsenosti so schvaľovaním Zmluvy z Nice a Lisabonskej zmluvy, keď boli referendá úspešné vždy až na druhýkrát.

Novú rozpočtovú zmluvu, ktorá počíta so zavedením takzvanej dlhovej brzdy a s prísnejšími sankciami za porušovanie rozpočtových pravidiel, musia ratifikovať národné parlamenty.

Ak by Íri v referende odmietli plán prísnejšej rozpočtovej disciplíny, krajina podľa novej zmluvy nebude mať prístup k finančným prostriedkom z Európskeho mechanizmu pre stabilitu.

O pomoc z takzvaného trvalého eurovalu bude Írsko pravdepodobne žiadať po tom, ako v budúcom roku skončí platnosť terajšieho úverového programu v sume 85 miliárd eur od EÚ a Medzidnárodného menového fondu.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…