Prokurátor podal odvolanie voči rozsudku nad Miroslavom Marčekom
TASR
TASR

Prokurátor podal odvolanie voči rozsudku nad Miroslavom Marčekom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký podal odvolanie voči rozsudku nad Miroslavom Marčekom.

Miroslav Marček — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 6. apríla (TASR) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký podal odvolanie voči rozsudku nad Miroslavom Marčekom. Toho odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a Petra Molnára.

„Dôvodom na podanie odvolania je skutočnosť, že podľa môjho názoru nie sú splnené podmienky na zníženie trestu," povedal prokurátor. Do značnej miery akceptuje argument súdu, že obžalovaný prispel k objasneniu trestnej veci, dôvody na zníženie trestnej sadzby však podľa neho neboli naplnené. Podrobnejšie sa vyjadrí po doručení písomného vyhotovenia rozsudku.

Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica skonštatoval, že pre rodiča, ktorý príde o dieťa, nie je žiaden trest dostatočný. „Súd rozhodol, ako rozhodol, my toto rozhodnutie rešpektujeme," skonštatoval s tým, že sa počká aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR o odvolaní prokurátora. V súvislosti s rozhodnutím o majetkovej ujme podotkol, že jeho klientka odškodné zrejme neuvidí, pretože poznajú majetkové pomery Marčeka.

Advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic považuje rozhodnutie súdu za spravodlivé. Myslí si, že podmienky na uloženie trestu 25 rokov odňatia slobody splnené boli, akceptuje však prihliadnutie na spoluprácu a priznanie. To označil za kľúčové spomedzi faktorov, na ktoré súd prihliadal.

Preto považuje tento signál súdu za dôležitý aj do budúcna. To, či bude mať Marček po vykonaní troch štvrtín trestu šancu na podmienečné prepustenie, je podľa neho predčasné komentovať.

Advokát Marčeka Martin Endrödy informoval, že odvolanie zatiaľ s klientom nepodali, najskôr ho chce informovať o výsledku konania. Na otázku, či bude môcť jeho klient vyplatiť finančné odškodnenie poškodeným, odpovedal, že môže byť zaradený počas výkonu trestu aj na výkon práce a vyrieši sa to touto formou.

O tom, či je ochotný sumu zaplatiť, podľa vlastných slov s klientom nehovoril. „Budem mu prezentovať rozsudok a určite ho o tom upovedomím, pokiaľ sa rozhodne vzdať sa práva na podanie odvolania,“ dodal.

Senát ŠTS v Pezinku v pondelok odsúdil Marčeka na 23-ročný trest odňatia slobody v maximálnom stupni stráženia. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd. Okrem toho súd priznal poškodeným nemajetkovú ujmu. Rodine Kuciakovcom dokopy 140 000 eur, Zlatici Kušnírovej 70 000 eur a pozostalým po Molnárovi, ktorého zastrelil v roku 2016, 40 000 eur.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…