Doktorandi Strojníckej fakulty STU navrhli modely ochranných okuliarov
TASR
TASR

Doktorandi Strojníckej fakulty STU navrhli modely ochranných okuliarov

Doktorandi Strojníckej fakulty (SjF) Slovenskej Technickej Univerzity (STU) v Bratislave v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19 navrhli modely ochranných okuliarov.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 6. apríla (TASR) – Doktorandi Strojníckej fakulty (SjF) Slovenskej Technickej Univerzity (STU) v Bratislave v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19 navrhli modely ochranných okuliarov. TASR o tom informovala Zuzana Gališinová z PR oddelenia SjF STU.

„Tak, ako veľa iných inštitúcií a spoločností na Slovensku a vo svete, aj naša fakulta SjF STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy Pomôž nemocnici zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače. Okrem častí ochranných štítov, ktoré začali tlačiť hneď po zverejnení výzvy, rozhodli sa doktorandi z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania popremýšľať aj nad iným druhom ochrany očí – okuliarmi,“ uviedla Gališinová.

Odborníci z fakulty podľa Gališinovej vyvinuli dva prototypy modelov rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač. Ich použitie spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu a využiť ich môžu napríklad doktori v lekárskych ambulanciách, ale aj širšia verejnosť, no nie sú vhodné pre zdravotníkov v prvej línii.

Prvý model sa tlačí v jednom kuse aj s nožičkami a druhý model sa skladá z rámu a nosovej časti. „Nosová časť je potrebná iba pre nosenie okuliarov bez rúšok alebo respirátora. Oba rámy sa doplnia ľahko dostupnou priehľadnou fóliou buď z PET fľaše, alebo je možné použiť kancelársku fóliu z hrebeňovej väzby)," povedala Gališinová s tým, že fólia sa jednoducho vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov.

Návrh a výrobu prototypov má pod záštitou laboratórium generatívneho konštruovania GEKON a Jana Gulanová z SjF STU. Gulanová sa o svoje prototypy chce podeliť so svetom, a preto sú podľa Gališinovej oba modely voľne dostupné na internete.

„Sprístupnením modelov dúfajú, že inšpirujú aj ďalších hobby 3D tlačiarov a spoločnými silami vyprodukujú čo najväčšie množstvo takýchto ochranných okuliarov," objasnila Gališinová. Dodala, že materiály, ktoré sú potrebné použiť na ich výrobu, sú ľahko dostupné, filament, tiež známy po názvom PETG na 3D tlač a už spomínaná priehľadná fólia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…