Dobré noviny
Úspech slovenského fotografa. Za nádherné snímky získal prestížne medzinárodné ocenenie
TASR
TASR

Úspech slovenského fotografa. Za nádherné snímky získal prestížne medzinárodné ocenenie

Filip Kulisev, vpravo ocenené dielo
Filip Kulisev, vpravo ocenené dielo — Foto: TASR/Michal Svítok, Facebook/Amazing Planet - Filip Kulisev

Slovenský fotograf Filip Kulisev sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roku 2020 v kategórii Dron.

Bratislava/Rím/Brusel 5. apríla (TASR) - Slovenský fotograf Filip Kulisev sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roku 2020 v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award). Stal sa držiteľom zlatej kamery po druhý raz vo svojej kariére, po prvý raz uspel v roku 2012 v kategórii Príroda.

„Od roku 2013 som nesúťažil, preto som veľmi rád, že som opäť uspel v konkurencii mnohých svetových fotografov. Moja radosť je o to väčšia, že išlo o anonymné hlasovanie a porota nevedela, koho sú fotografie, ktorým dala hlas. Následným spočítaním všetkých bodov to vyšlo na mňa,“ uviedol pre TASR Filip Kulisev.

Dlhoročné skúsenosti

S dronmi fotografuje už niekoľko rokov. „Veľmi ma to baví, lebo prinášajú rôznorodé a fascinujúce pohľady na našu planétu. Je to veľmi perspektívny smer fotografického umenia,“ konštatoval slovenský fotograf, ktorý sa stal historicky prvým víťazom v tejto kategórii.

Ocenený Filip Kulisev.
Ocenený Filip Kulisev. Foto: Facebook/Amazing Planet - Filip Kulisev
Záber na troch vráskavcov dlhoplutvých na Antarktíde
Záber na troch vráskavcov dlhoplutvých na Antarktíde Foto: Facebook/Amazing Planet - Filip Kulisev

Porota Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEP) ocenila u neho tri fotografie, záber na troch vráskavcov dlhoplutvých na Antarktíde, horúce pramene Orakei Korako na Novom Zélande a pestrofarebné čínske údolie Luoxiagou.

Porotca súťaže a viceprezident Združenia nemeckých profesionálnych fotografov Bernd Gassner ocenil tvorbu Filipa Kuliseva slovami: „Je pre mňa vždy inšpiráciou. O svoju radosť z krajinnej fotografie sa dokáže podeliť s divákom. Pre mňa je jedným z velikánov našej branže.“

Prepracoval sa do svetovej špičky

FEP združuje národné asociácie a prostredníctvom nich zastupuje viac ako 50 000 európskych profesionálnych fotografov. Slovensko zastupuje Asociácia profesionálnych fotografov SR.

Horúce pramene Orakei Korako na Novom Zélande.
Horúce pramene Orakei Korako na Novom Zélande. Foto: Facebook/Amazing Planet - Filip Kulisev
Pestrofarebné čínske údolie Luoxiagou.
Pestrofarebné čínske údolie Luoxiagou. Foto: Facebook/Amazing Planet - Filip Kulisev

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal desať kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest.

Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.

Už ste čítali?