Dobré noviny
Na ochranu proti krádeži dát zo smartfónu myslite hneď na začiatku
TASR
TASR

Na ochranu proti krádeži dát zo smartfónu myslite hneď na začiatku

Najúčinnejším prostriedkom ochrany je podľa odborníka spojenie aktualizácie systému, antivírovej ochrany a prevencie.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 30. septembra (TASR) – Majitelia smartfónov, ktorí nechcú prísť o osobné údaje či peniaze zo svojho účtu, by hneď na začiatku používania svojho mobilného telefónu mali pamätať na zabezpečenie proti stále viac a viac sa šíriacemu množstvu škodlivých kódov pod označením Android malware. Najúčinnejším prostriedkom ochrany je podľa odborníka spojenie aktualizácie systému, antivírovej ochrany a prevencie.

"Prienik týchto ochranných prvkov vie zabezpečiť dostatočnú ochranu pred Android malwarom," uviedol analytik infiltrácií so zameraním na Android malware Gabriel Braniša zo spoločnosti ESET. Ako pre TASR dodal, Android malware v súčasnosti používa rôzne formy, ako je trójsky kôň, downloader či dropper. Malvare možno deliť aj podľa typov. "Napríklad adware ako nevyžiadaná pošta, trojanSMS, ktorý posiela sms na spoplatnené čísla až po ransomware, ktorý telefón uzamkne a užívateľ ho môže odomknúť iba zaplatením, prípadne poskytnutím údajov o svojej platobnej karte," ozrejmil Braniša.

Malware sa môže do smartfónu infiltrovať podobným spôsobom ako pri klasických počítačoch. "Smartfón je vlastne taký malý počítač," uviedol Braniša a dodal, infiltrácia môže prísť prostredníctvom spamu, načítaním querkódov a najmä sťahovaním aplikácií a hier z neoficiálnych android marketov.

"Podstatou prevencie je sťahovanie aplikácie, hier z oficiálneho marketu, takisto odmietnutie podozrivých stránok," upozornil Braniša. Údaje z telefónu odporúča zabezpečiť prostredníctvom možností v nastaveniach Androidu. "Táto možnosť telefón citeľne neobmedzuje," vysvetlil. Dôležité je podľa neho takisto neustále aktualizovať operačný systém, vhodné je taktiež mať v mobile aplikáciu antivírovej ochrany. "Človek nemusí byť vždy obozretný, vtedy práve antivírus zamedzí infiltrácii škodlivých kódov."

Na ochranné a preventívne opatrenia by mal používateľ smartfónu myslieť hneď na začiatku. Dodatočné zabezpečenie nemusí byť stopercentne účinné. Malware je zväčša vsunutý do jedného z krokov celého procesu, napríklad pri platobnom príkaze. "Vie sa preto dobre maskovať, môže sa napríklad javiť ako legitímna aplikácia," dodal Braniša.

Už ste čítali?