Dobré noviny
Pre Talianov sú tvárami nádeje: 6-mesačný chlapček a 102-ročná starenka porazili koronavírus
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Pre Talianov sú tvárami nádeje: 6-mesačný chlapček a 102-ročná starenka porazili koronavírus

102-ročná Italica Grondona a 6-mesačný Leonardo, ktorí prekonali koronavírus
102-ročná Italica Grondona a 6-mesačný Leonardo, ktorí prekonali koronavírus — Foto: Reprofoto Dailymail

Dvaja ľudia, pričom každý z opačného konca vekového spektra. Po takmer 50 dňovom boji s vírusom, nad ním vyhralo 6-mesačné bábätko aj 102-ročná starenka.

RÍM 1. apríla - Len 6-mesačný malý Leonardo je označovaný aj za „nádhernú tvár nádeje“, 102- ročná Italica si zas vyslúžila prezývku „nesmrteľná“. Oba tieto zázraky sú zo severného Talianska.

Leonardo bojoval s koronavírusom 50 dní

Malý Leonardo bojoval v nemocnici s koronavírusom šialených 50 dní: „Dnes máme dôvod na úsmev a radosť. Pozeráme sa na úžasnú tvár nádeje,“ povedal o jeho uzdravení starosta Corbetty, Marco Ballarini, v regióne Lombardsko, o ktorom píše aj britský portál Daily mail. Leonardo po 50 dňoch nový vírus úspešne porazil.

102-ročnú babičku menom Italica Grondona hospitalizovali s miernymi príznakmi vírusu začiatkom marca, nakoľko patrí do nanajvýš rizikovej skupiny. Lekári sa domnievajú, že táto žena zrejme prežila aj smrteľnú španielsku chrípku v roku 1918, ktorá usmrtila viac ako 50 miliónov ľudí po celom svete. Vtedy bola Italica ešte iba bábätko. S koronavírusom zvádzala boj dlhých 20 dní: „Vírus sa pred ňou vzdal. Prezývali sme ju Highlander – nesmrteľná,“ hovoria o 102-ročnej, dnes už zdravej starenke, ktorá porazila koronavírus, talianski lekári v rozhovore pre CNN.

Starenka porazil aj španielsku chrípku. Ešte ako bábätko

Záznamy z talianskeho národného zdravotníckeho inštitútu ukazujú, že priemerný vek ľudí, ktorí zomreli po pozitívnom testovaní na koronavírus, je 78, čím je prípad Grondony obzvlášť výnimočný. Lekári boli týmto prípadom tak ohromení, že sa rozhodli študovať ho hlbšie. Faktom však zostáva, že podľa lekárov, urobili v zásade veľmi málo. Zotavila sa jednoducho sama. Po ďalších testoch, ktoré žene urobili, tiež tvrdia, že ako jediná pacientka, ktorú liečili, prežila pandémiu španielskej chrípky v roku 1918: „Dostali sme sérologické vzorky. Je to prvá pacientka, o ktorej vieme, že od jej narodenia v roku 1917 mohla zdolať aj španielsku chrípku,“ dodávajú lekári.

Už ste čítali?