Zostaňte zdraví: Štyri spôsoby, ako si naštartujete imunitu bez toho, že by ste museli vytiahnuť päty z domu
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Zostaňte zdraví: Štyri spôsoby, ako si naštartujete imunitu bez toho, že by ste museli vytiahnuť päty z domu

Základom pre silnú imunitu ostáva pohyb a zdravá strava. To všetko si môžete vybudovať aj z pohodlia vášho domova.

Na cvičenie nepotrebujete nevyhnutne posilňovňu alebo prírodu. Dá sa to aj v pohodlí domova. — Foto: Pexels

BRATISLAVA 11. apríla - Pohyb je spontánny, ale najmä nevyhnutný úkon, ktorý by mal byť súčasťou nášho každodenného života. Jeho plusy si však mnohí začnú naplno uvedomovať azda najčastejšie vtedy, keď ich začne (po)bolievať telo alebo duša. Práve nedostatok pohybu či „nesprávne dávkovanie“, nás fyzicky aj psychicky brzdí.

Pravidelná fyzická aktivita môže odstrániť, odsunúť alebo zmierniť mnohé ochorenia, akými je cukrovka, obezita, bolesti kĺbov, ochorenie srdca a osteoporózy, psychické choroby. Pohyb je balzamom aj na mnohé ďalšie choroby. Našou odmenou je i nekontrolovateľná záplava endorfínov, vďaka ktorým sa cítime šťastnejší a už vôbec zlé nie je ani zaspávanie s dobrým pocitom, že sme pre seba urobili niečo dôležité.

Štvorka, s ktorou sa treba kamarátiť

Dostatok pohybu, otužovanie, vitamín C a strava idú ruka v ruke s dobre naštartovanou imunitou. Otužovanie posilňuje imunitu organizmu, potláča stres a udržuje nás v správnej v kondícii.  Za štandardné otužovanie považujeme sprchovanie sa studenou vodou, pričom odborníci odporúčajú sprchovať sa chladnou vodou vždy ráno. Večerné sprchovanie by malo byť len doplnkom. V lete ideálne v intervale 3-5 minút a 1-3 minúty v zime.

Vpravo: Uznávaný slovenský tréner a odborník na výživu Matúš Špirko
Vpravo: Uznávaný slovenský tréner Matúš Špirko Foto: archív Matúš Špirko

V prípade, že chceme otužovanie posunúť na vyšší level, mali by sme tak robiť postupne. Uznávaný slovenský tréner Matúš Špirko uvádza, že sa začína od nôh a postupne sa ide smerom k tvári. Aj tu netreba zabúdať na hlavnú zásadu - nepúšťať si studenú vodu hneď na srdce, nakoľko môžeme dostať šok a v niektorých prípadoch môže dôjsť až k zástave srdca.

Netreba zabúdať na pokrývku hlavy, ktorá zabraňuje unikaniu tepla z temena hlavy. „Po vyjdení z vody by si mal otužilec zahriať telo aktívnym pohybom. Napríklad miernym behom alebo drepmi a až potom by sa mal obliecť. Neplatí to však, keď vonku mrzne. Vtedy je potrebné obliecť sa čo najskôr,“ hovorí pre Dobré noviny azda jeden z najpovolanejších otužilcov, predseda OZ Slovenské ľadové medvede Peter Kleinert, pre ktorého je otužovanie v prírodných vodných plochách srdcovkou a nedá naň dopustiť.

Najlepšie zdroje vitamínu C

Céčko, tohto malého-veľkého bojovníka proti stresu, hojiča rán a stimulanta pri tvorbe bielych krviniek, nájdeme nielen v citrusových plodoch, ale aj v petržlene, paprike a obľúbenej pochúťke mnohých slovenských domácností - kyslej kapuste. 

Podľa slov dietológa Borisa Bajera, je dobrým zdrojom vitamínu C aj brokolica, ktorú je však najlepšie spracovať len vo varenej vode. Tá podľa štúdií veľmi efektívne bojuje s virózami ako dôležitý antioxidant. Brokolica sa radí k najzdravším zeleninám vôbec. Výborne chutí nielen v nátierkach, ale aj polievkach, koláčoch a dokáže potešiť i vegetariánov, a ohúriť v podobe známeho talianskeho jedla.

Aby toho nebolo málo, odborník Boris Bajer si pre nás pripravil aj fantastickú vitamínovú bombu, ktorú zvládne snáď každý z nás. „Ako desiatu alebo olovrant si pripravte žltú alebo červenú papriku a po drobnom si na ňu natierajte bryndzu. Okrem fantastickej symbióze chutí zabezpečíte vysoký príjem vitamínu C z papriky (viac na 100 g, ako z citrusov) a v bryndzi nájdete veľké množstvo dobrých baktérií - probiotík, ktoré podporujú črevnú mikroflóru a tá reguluje imunitný systém,“ hovorí Bajer.

Nie nadarmo sa bryndza nazýva bielym zlatom. Obsahuje vitamíny ako B, A, C, D, E, K a v tejto zmesi nájdeme aj probiotické kultúry, minerály, bielkoviny a ďalšie dôležité a prospešné látky.

Silu kyslej kapusty si možno ani tak neuvedomujeme. Kyslá kapusta sa nazýva super liekom, pretože je zdravšia ako jej čerstvá varianta. Táto vitamínová bomba zlepšuje činnosť mozgu, pomáha nám s strávením, imunitou aj stresom. Pochutnať si na receptoch z kyslej kapusty môžete aj TU.

Bryndza obsahuje vitamíny B, A, C, D, E, K, probiotické kultúry, minerálky, bielkoviny a ďalšie telu prospešné látky.
Bryndza obsahuje vitamíny B, A, C, D, E, K, probiotické kultúry, minerály, bielkoviny a ďalšie telu prospešné látky. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová

Športy, ktoré sú dobré nielen pre telo, ale aj dušu

Odborníci dnes vedia vymenovať športy vhodné nielen pre naše telo, ale aj mozog. Odporúčajú plávanie, pri ktorom sa nám telo poďakuje i za prirodzený pohyb bez kĺbového zaťaženia. Naservírujte mozgu skutočnú lahôdku v podobe behu, tanca, ale aj aeróbnych aktivít - ktoré dokážete vykonávať dlhšiu dobu.

V dnešnom uponáhľanom svete je čoraz dôležitejšie a náročnejšie urobiť si ten správny čas pre seba. Nezabúdajme, že jeho absencia sa môže každému z nás nepekne vypomstiť. Žijeme však v dobe, ktorá stiera hranice, čas a možnosti. Urobiť niečo pre svoje telo a myseľ, môžeme aj pokojne z pohodlia svojho príbytku. Aj cvičením doma sa dokážete efektívne zamerať na svalové partie a popritom ušetriť kopec času, ktorý by ste inak pohltili prípravou do fitnescentra. 

Vyskúšajte si niekoľko jednoduchých cvikov na brucho, ktoré sú uvedené aj v tomto videu:

Zacvičte si doma bez použitia akýchkoľvek pomôcok

Domáce cvičenie je možné ešte vyšperkovať. Zostavte si svoj vlastný cvičebný harmonogram  a ponaťahujte si svoje telo pri joge, pilatese či napríklad programe s názvom sexybody. Premeniť svoj byt či dom na svoje súkromné fitnescentrum nebolo azda nikdy ľahšie a dostupnejšie.

Technické výdobytky neukrátili ani mamičky s detičkami, budúce mamičky alebo rodiny. Edukatívno-zábavná forma cvičenia vtiahne malých, ale aj veľkých športovcov priamo do deja. Ak chcete, aby ste cvičili naozaj správne a pod dohľadom inštruktorov, registrovať sa môžete aj na webe FITSHAKER, pričom naštartovať svoje telo a myseľ je možné aj prostredníctvom live prenosov niekoľkokrát do týždňa.

Okrem klasických videí nájdete na tejto stránke aj rôzne online hodiny zadarmo. Každý si tu nájde to svoje. Niekto potrebuje skôr cvičenia na stuhnutý chrbát, iní by si zase chceli tzv. dať do tela a poriadne sa zapotiť. Na webe sa viete ľahko registrovať a podľa vašich preferencií si vybrať program, ktorý vám bude vyhovovať. 

Registrácia je zadarmo a cvičiť môžete začať prakticky okamžite.
Registrácia je zadarmo a cvičiť môžete začať prakticky okamžite. Foto: fitshaker.sk

Tip aj pre mamičky

Ak nechcete, aby vaše deti pozerali celý deň len do počítača alebo mobilov, zapnite im niečo zaujímavejšie. Na stránke FITSHAKER nájdete jednoduché inštruktážne videá aj pre detičky.

Program KIDshaker, kde v sprievode veselých hravých pesničiek rozhýbu telo aj tí najmenší, je skvelou aktivitou pre deti, ktoré nedokážu len tak sedieť v kúte. Vďaka tomu im nemusíte vymýšľať aktivity. Stačí im zapnúť niektoré zo zábavných videí a uvidíte, že vaše deti minú energiu tam, kde to potrebujú.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…