Dobré noviny
Island má vlastný plán, ako poraziť koronavírus. Svet by si z neho mohol brať príklad
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Island má vlastný plán, ako poraziť koronavírus. Svet by si z neho mohol brať príklad

Masívne testovanie na Islande odhalilo, že polovica nakazených nemá príznaky koronavírusu.
Masívne testovanie na Islande odhalilo, že polovica nakazených nemá príznaky koronavírusu. — Foto: TASR/AP, Pixabay/MoreToTheShell

Island testuje svojich obyvateľov na plné obrátky. Hoci je Island malou krajinou, jeho masívne testovanie odhalilo niekoľko zaujímavých faktov o COVID-19.

REYKJAVÍK 31. marca - Narozdiel od ostatných krajín, v ktorých ľudí testujú len v prípade, ak sa u nich prejavia aktívne príznaky koronavírusu, alebo keď už prišli do kontaktu s niekým, u koho bola potvrdená nákaza, Island testuje všetkých svojich obyvateľov - aj tých bez príznakov. Informuje o tom portál IFL Science.

Chcú zachytiť každého nakazeného

Ostrovný štát chce takýmto spôsobom zachytiť každého nakazeného a koronavírus vyhubiť. Navyše, dáta, ktoré získava testovaním, pomáhajú odhaliť povahu patogénu a jeho symptómov.

Island doposiaľ odobral 16 484 vzoriek. Síce sa to na prvý pohľad nejaví ako veľké číslo, ale pri 365-tisícovej populácii je to ohromné číslo. Testom prešlo už viac ako 4,5 percenta obyvateľov. Slovensko pri svojej 5,5 miliónovej populácii podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zatiaľ otestovalo 7 562 ľudí (0,14 percenta obyvateľov).

Polovica nakazených nemá príznaky

Island eviduje 1 086 potvrdených nakazených, vírusu zatiaľ podľahli dvaja ľudia. Rozsiahle testovanie odhalilo aj niekoľko zaujímavostí. Približne polovica Islanďanov, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, nevykazovala žiadne príznaky.Druhá polovica vykazuje iba mierne symptómy podobné prechladnutiu,“ uviedol pre portál Buzzfeed News hlavný islandský epidemiológ Thorolfur Guðnason.

Potvrdzuje to viacero vedeckých výskumov, ktoré ukázali, že koronavírus vo väčšej miere šíria ľudia, ktorí nevykazujú žiadne príznaky choroby, no majú vírus.

Mutuje viac, ako sa predpokladalo

Vedci vďaka rozsiahlemu testovaniu prišli aj na to, že na ostrove sa nachádza najmenej 40 druhov mutácií vírusu. Aj keď je tento počet o niečo vyšší, ako sa predpokladalo, netreba sa obávať.

Podľa Nathana Grubaugha, epidemiológa na Yale School of Public Health, sú mutácie prirodzenou súčasťou životného cyklu vírusu a „nemali by sme sa báť, keď vírus mutuje počas prepuknutia choroby“. Celkovo predbežné údaje naznačujú, že SARS-CoV-2 má relatívne stabilný genóm.

Testovať, testovať, testovať

Veľkým vzorom je pre ostatné krajiny sveta aj Taiwan, ostrovný štát, ktorý je od pobrežia Číny vzdialený len 100 kilometrov. V krajine bolo doposiaľ potvrdených len 322 nakazených ľudí.

Okrem prísnych opatrení, ktoré krajina zaviedla, a disciplinovanosti ľudí, Taiwan testoval veľké množstvo obyvateľov, viedol si o nich záznamy, ale rovnako zabezpečil ich opätovné testovanie v prípade, že ich výsledky boli negatívne.

Masívne testovanie odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa organizácie je dôležité testovať aj ľudí bez príznakov. „Nemôžeme bojovať proti vírusu so zaviazanými očami a zastaviť pandémiu, ak nevieme, kto je nakazený. Máme jednoduchý odkaz pre všetky krajiny: Testovať, testovať, testovať,“ povedal ešte 16. marca generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Už ste čítali?