Dobré noviny
Útulky zažívajú ťažké chvíle: Hovorí sa, že psíky majú teraz šťastné obdobie, no pre tie v útulku je to tvrdá skúška
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Útulky zažívajú ťažké chvíle: Hovorí sa, že psíky majú teraz šťastné obdobie, no pre tie v útulku je to tvrdá skúška

Psíky v útulku Sloboda zvierat.
Psíky v útulku Sloboda zvierat. — Foto: Facebook - Sloboda zvierat

V čase šírenia koronavírusu je Sloboda zvierat zatvorená pre verejnosť. Ľudia tak nemôžu vyvenčiť, potešiť či pohladiť psíkov.

BRATISLAVA 29. marca - Nielen ľudia, ale aj zvieratá v útulkoch prežívajú ťažké chvíle. Nevenčia sa psíky, stoja adopcie, no aj napriek tomu zamestnanci Slobody zvierat zachraňujú túlavé či zranené zvieratá. Vzhľadom na finančné možnosti dočasne pozastavili Linku proti krutosti a edukačné aktivity. Útulok je pre verejnosť zatvorený, no ľudia majú stále možnosť adoptovať si psíka či mačičku. 

„Nielen pes a mačka, ale aj ďalšie druhy zvierat patria do rodiny. Hovorí sa, že psíky teraz majú šťastné obdobie, pretože majitelia s nimi trávia celé dni,“ hovorí pre Dobré noviny Kristína Devínska, koordinátorka kampaní Slobody zvierat.

V rozhovore sa dozviete:

  • ako ovplyvňuje koronavírus situáciu v Slobode zvierat,
  • koľko zvierat sa momentálne nachádza v útulku,
  • prečo by si ľudia mali adoptovať psíka, mačku alebo iné zviera,
  • ako prebieha adopcia v dnešných dňoch.

Útulok nestíchol, štekajú v ňom naďalej psy 

Sloboda zvierat je pre verejnosť zatvorená už niekoľko dní. Aký vplyv má táto nepriaznivá situácia na zvieratá, ale aj samotný útulok? 

Sme zvyknutí na pomerne veľkú návštevnosť. Počas víkendov ľudia čakajú v rade, aby mohli vyvenčiť psíka. Niektorí chodia dokonca skôr a čakajú, kým otvoríme, aby im ho niekto nevzal. V našom prípade však platí, že čím je vyššia návštevnosť, tým je viac osudových stretnutí a adopcií.

Okrem toho sme stratili fyzický kontakt s našimi venčiarmi, čo je nám po ľudskej stránke ľúto. Nechodia k nám ani skupiny detí na edukačné aktivity. V jari sme organizovali akcie priamo v útulku. Zvykli sme variť vegánsky guláš, vymýšľali sme náučné hry pre deti či organizovali sme blší trh. O toto všetko sme tento rok prišli. Útulok ale nestíchol, štekajú v ňom aj naďalej psy.

Útulok Sloboda zvierat na Poliankach.
Útulok Sloboda zvierat na Poliankach. Foto: Facebook - Sloboda zvierat

Kto má na starosti venčenie psíkov? 

Naši ošetrovatelia. Psíky sa striedajú vo výbehoch alebo chodia na prechádzky tak, aby vyšlo na každého. Kŕmenie, čistenie kotercov a veterinárna starostlivosť v ambulancii útulku funguje po starom, ale v sprísnenom hygienickom režime.

Čo vnímate ako veľký problém útulku v dnešných dňoch?

Príjem zvierat neklesol, klesla však podpora našich darcov. Príjem z darovaných 2 % bude pre nás tento rok zásadný, dá sa povedať až fatálny. 

Psíky majú šťastné obdobie 

Znižuje sa v čase šírenia koronavírusu záujem ľudí o adopciu? 

Znižuje, no problémom sú aj „zatvorené“ hranice. Nemôžeme spolupracovať so zahraničnými organizáciami napríklad v Česku alebo Rakúsku.

Taktiež sa znižuje aj finančná podpora útulkov, pričom občianske združenia sú závislé od individuálnej podpory darcov. Útulky na východnom Slovensku, ale aj v ďalších lokalitách Slovenska, majú náročné podmienky na prežitie. Je to skutočne tvrdá skúška nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá.

Koľko zvierat sa momentálne nachádza v útulku? 

Bezmála 200. Útulok je však pre verejnosť zatvorený, robíme to pre bezpečnosť ľudí, keďže k nám chodieva veľké množstvo venčiarov. Taktiež musíme chrániť našich zamestnancov, pretože od nich závisí režim psíkov a mačiek v útulku. Zvieratám sme stále naporúdzi. Minulý týždeň sme prijali do opatery 18 zvierat, dokonca aj zajačika. Na druhej strane, 18 psíkov sme vrátili pôvodným majiteľom. Našli sme ich aj vďaka tomu, že boli začipované. 

Prečo by si práve v dnešných dňoch mali ľudia adoptovať domáceho miláčika? 

Koronavírus zasiahol všetkých, ekonomicky nás značne obmedzuje, no na druhej strane, začali sme žiť viac rodinným životom. Nielen pes a mačka, ale aj ďalšie druhy zvierat patria do rodiny. Hovorí sa, že psíky teraz majú šťastné obdobie, pretože majitelia s nimi trávia celé dni. 

Keďže je útulok zatvorený, ako prebieha adopcia? 

Všetky psíky a mačičky sú zverejnené na našom webe. Adopciu konzultujeme primárne telefonicky alebo e-mailom, až potom osobne. Samozrejme platí, že bez rúška alebo vhodnej ochrany tváre a úst nie je možné navštíviť náš útulok. Podmienky adopcie sa však nemenia. 

Koľko zvierat si už našlo nový domov? 

Od zatvorenia útulku odišlo domov desať zvierat, ak počítam aj mačičky. Vyzvali sme skúsených dobrovoľníkov, aby nám pomohli s dočasnou opaterou. Prednostne však potrebujeme zvieratá adoptovať do stálych domovov. 

V priebehu minulého týždňa si našiel nový domov aj Macor, prišiel poňho pán Pavol s dcérkou.
V priebehu minulého týždňa si našiel nový domov aj Macor, prišiel poňho pán Pavol s dcérkou. Foto: Facebook - Sloboda zvierat
Arysa si nová rodina prišla adoptovať minulý týždeň v sobotu.
Arysa si nová rodina prišla adoptovať minulý týždeň v sobotu. Foto: Facebook - Sloboda zvierat
Belka odišla s novou majiteľkou domov tento piatok.
Belka odišla s novou majiteľkou domov minulý piatok. Foto: Facebook - Sloboda zvierat

Aj v dnešných dňoch sú naporúdzi túlavým či zraneným zvieratám

Museli ste v dôsledku situácie pozastaviť aj niektoré projekty? 

Vzhľadom na naše finančné možnosti sme dočasne pozastavili Linku proti krutosti a edukačné aktivity. 

Kam môžu ľudia nahlásiť prípady týrania, keď je Linka proti krutosti pozastavená? 

Týrané alebo zanedbané zvieratá by mali primárne hlásiť veterinárnej správe v príslušnom regióne, ktorá je kompetentná a povinná riešiť prípady. Podávať môžu aj podnety za účelom kontroly zdravia a ochrany zvierat.

Linka proti krutosti funguje v dnešných dňoch v asistenčnej rovine. Naši inšpektori pomáhajú pri podávaní podnetov, radia, ako konať v konkrétnych prípadoch. Veríme, že situácia sa aj vďaka darcom zlepší a my budeme môcť pokračovať v dlhoročných a úspešných projektoch, ako aj v osvete a priamej pomoci regionálnym centrám. 

Realizujete aj naďalej odchyty túlavých zvierat?

Aj v dnešných dňoch sme naporúdzi túlavým, zabehnutým či zraneným zvieratám. Odchyty vykonávame v rámci Bratislavy. Bezprizorné zvieratá z obcí, s ktorými máme zmluvu o odchyte, je potrebné doviezť priamo k nám. Výnimkou sú zranené zvieratá. 

Prípad Vifi nahlásili ľudia na Linku proti krutosti začiatkom jesene. Zrazil ju vlak v Plaveckom Štvrtku a ležala paralyzovaná na koľajniciach. Okamžite ju previezli na veterinárnu kliniku. Po 3 mesiacoch jej vybrali piny a Vifinka je opäť zdravá a behá ako predtým, dokonca v novej rodine.
Prípad Vifi nahlásili ľudia na Linku proti krutosti začiatkom jesene. Zrazil ju vlak v Plaveckom Štvrtku a ležala paralyzovaná na koľajniciach. Okamžite ju previezli na veterinárnu kliniku. Po 3 mesiacoch jej vybrali piny a Vifinka je opäť zdravá a behá ako predtým, dokonca v novej rodine. Foto: Facebook - Sloboda zvierat
Vifi v dnešných dňoch.
Vifi v dnešných dňoch. Foto: Facebook - Sloboda zvierat

Už ste čítali?