Dobré noviny
Môže sa vyliečený pacient znova nakaziť a ako dlho v sebe nosí vírus? Vedci majú prvé výsledky
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Môže sa vyliečený pacient znova nakaziť a ako dlho v sebe nosí vírus? Vedci majú prvé výsledky

Vedci z rôznych kútov sveta skúmajú vírus COVIN-19. Prvé výsledky však treba brať s rezervou.
Vedci z rôznych kútov sveta skúmajú vírus COVIN-19. Prvé výsledky však treba brať s rezervou. — Foto: TASR/AP

O koronavíruse toho stále ešte veľa nevieme. Vedci však už teraz pracujú na tom, aby čo najskôr zodpovedali na najdôležitejšie otázky.

BRATISLAVA 27. marca – Desať dní ale aj päť týždňov. Vedci sa snažia prísť na to, ako dlho vyliečený človek môže byť pre iných stále zdrojom nákazy. Poznáme už závery niekoľkých výskumov a ich výsledky sa rôznia, píše Weforum.org.

Výskum z Nemecka tvrdí, že infekčnosť COVID-19 vrcholí skoro a pacient s miernymi príznakmi sa stane nízkorizikovým po približne 10 dňoch.

Čínski výskumníci, ktorí sledovali štyroch nakazených z nemocnice Wuhan, zase objavili stopy vírusu v tele aj po 2 týždňoch od zmiznutia príznakov.

Nie pozitívnu správu však priniesol medicínsky časopis The Lancet. Vírus sa v respiračnom trakte čínskeho pacienta držal až 37 dní, pričom priemer pri iných ťažších prípadoch bol 24 dní.

Výskumy stále pokračujú.
Výskumy stále pokračujú. Foto: Pixabay.com

Zdravé telo si imunitu vytvorí

Každý, kto prekoná infikovanie vírusom, by za bežných okolností mal získať voči nemu imunitu aspoň na určitú dobu. Tento predpoklad však vyvrátilo niekoľko individuálnych prípadov. 40-ročnej Japonke zistili pozitívny nález aj po druhý raz.

Rovnako opätovné nakazenie koronavírusom hlási aj jeden pasažier z výletnej lode Diamond Princess.

Znepokojivou sa však javí správa čínskych vedcov, ktorí tvrdia, že 14 percent vyliečených pacientov sa znova vírusom infikovalo. Správa pochádza z provincie Guangdong v Číne.

Stále však ide o prvotné výskumy a všetky potvrdené prípady opätovného nakazenia sa nesnažili odôvodniť inou príčinou – napríklad aj chybným testovaním.

Na liek či vakcínu si ešte budeme musieť počkať.
Na liek či vakcínu si ešte budeme musieť počkať. Foto: Pixabay.com

Vieme stále málo

„Ak dostanete infekciu, váš imunitný systém je povzbudený proti tomuto vírusu. Opätovné získanie by bolo celkom nezvyčajné, iba ak by váš imunitný systém nefungoval správne,“ povedal pre LA Times Keiji Fukuda z Hongkongskej univerzity.

Pri iných typoch vírusu vieme s určitosťou povedať, že telo je schopné sa ubrániť počas istej doby. V prípade koronavírusu však toho vieme stále málo.                                                                 

Už ste čítali?