Mestá na Slovensku bojujú s koronavírusom. Pomáhajú starším a tým, čo to potrebujú
TASR
TASR

Mestá na Slovensku bojujú s koronavírusom. Pomáhajú starším a tým, čo to potrebujú

Šalianska radnica od štvrtka začala distribuovať ochranné pomôcky všetkým občanom nad 65 rokov.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Šaľa 26. marca (TASR) – Šalianska radnica od štvrtka začala distribuovať ochranné pomôcky všetkým občanom nad 65 rokov. Ide o niekoľko tisíc rúšok, podľa slov Dajany Hanesovej z mestského úradu je preto možné, že sa v priebehu jedného dňa nestihnú všetky rozniesť.

Zamestnankyne mestského úradu rúška postupne balia do obálok a tašiek, aby boli pripravené na rozvoz. „Teší nás aj ochota dobrovoľníkov, ktorí sa nám prihlásili a sú ochotní seniorom tieto ochranné prostriedky roznášať. S distribúciou začnú už v piatok 27. marca od deviatej hodiny,“ dodala Hanesová.

Dobrovoľníci v Sliači šijú rúška pre seniorov v kultúrnom stredisku

Mestské kultúrne stredisko v kúpeľnom meste Sliač sa v týchto dňoch zmenilo na malú prevádzku na šitie ochranných rúšok. Šijú ich tamojšie ženy na základe výzvy vedenia mesta pre seniorov nad 70 rokov ako ochranu pred šíriacim sa novým koronavírusom.

Ako uvádza stránka mesta, rúška sa šijú za bezodplatnej pomoci dobrovoľníkov z radov obyvateľov mesta. „Distribuujú sa postupne, ako sa vyrábajú. Určite budú poskytnuté všetkým seniorom dotknutej vekovej kategórie. Postupne sa však budeme snažiť zabezpečiť aj vekovú skupinu od 65 rokov veku,“ informuje mesto.

Sliač s asi 5000 obyvateľmi zriadil pre svojich najstarších obyvateľov aj telefónne linky, na ktorých môžu požiadať o pomoc vo forme zabezpečenia nákupov a výberu liekov.

Veľký Krtíš nechal všetkým svojim obyvateľom ušiť ochranné rúška

Mesto Veľký Krtíš dalo pre všetkých svojich zhruba 15.000 obyvateľov ušiť ochranné rúška, ktoré majú pomáhať v boji s novým koronavírusom. Šije ich tamojšia spoločnosť PAZZ, ktorá sídli v priestoroch bývalého podniku Pleta.

„Po dohode s majiteľom spoločnosti PAZZ a riaditeľom spoločnosti sme sa spolu s poslancami rozhodli objednať rúška pre všetkých občanov nášho mesta,“ povedal TASR primátor Dalibor Surkoš.

Už začiatkom tohto týždňa dorazila na mestský úrad prvá várka v objeme 4000 kusov. Vedenie mesta a krízový štáb sa rozhodli dodané rúška distribuovať občanom nad 65 rokov, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. Rúška sa distribuujú od stredy 25. marca priamo do poštových schránok.

„Preto je potrebné, aby si občania, ktorých sa týka prvá vlna distribúcie rúšok, v týchto dňoch skontrolovali obsah poštovej schránky,“ pripomenul primátor. „Po dodaní ďalších rúšok sa pristúpi k ich distribúcii všetkým občanom s trvalým pobytom na území mesta Veľký Krtíš,“ dodal.

Ochranné rúška, ktoré šije veľkokrtíšska firma, sú viacnásobne použiteľné. Je možné ich prať, žehliť, dezinfikovať. Sú z vlizelínu či netkaných textílií, viskózy, prípadne bavlnených zmesí. Sú jednovrstvové, preto sa odporúča používať dodatočnú filtráciu aplikovanú do vnútra rúška.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…