Japonské čerešne ako dar budú zdobiť viaceré mestské časti v Bratislave
TASR
TASR

Japonské čerešne ako dar budú zdobiť viaceré mestské časti v Bratislave

K ozdobám rozkvitnutej bratislavskej Petržalky budú najnovšie patriť aj sakury.

Rozkvitnutá čerešňa pílkatá (sakura), ilustračné foto — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 25. marca (TASR) – K ozdobám rozkvitnutej bratislavskej Petržalky budú najnovšie patriť aj sakury. Japonské čerešne s ružovými kvetmi budú po novom skrášľovať Námestie republiky a Nobelovo námestie. Mestská časť sa tak zaradila k samosprávam, ktoré dostali tieto stromy do daru pri príležitosti 100. výročia bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom.

„Ide o druh Prunus serrulata ‚Kanzan‘, ktorý sa vyznačuje ružovými kvietkami. Krátko po nich sa na ňom objavia mladé bronzové listy,“ uvádza mestská časť na sociálnej sieti. Podobne ako v prípade iných okrasných čerešní aj odroda Kanzan má piestiky a tyčinky nahradené okvetnými lístkami, preto sú kvety sterilné a neprinášajú žiadne ovocie.

Časť stromov, ktorých kvet sa považuje za japonský národný symbol mieru a prosperity, bude v hlavnom meste vysadená aj v Starom Meste. „Túto ponuku vítame a vážime si, že časť z týchto stromov bude aj v Starom Meste. Jednou z lokalít, kde pribudnú, je Bartókova ulica,“ uviedol pre TASR staromestský hovorca Matej Števove s tým, že o stromy sa bude starať mestská časť v rámci starostlivosti o zeleň.

O vysadení a vytvorení aleje z japonských čerešní s ružovými kvetmi sa nedávno pochválila aj Karlova Ves, pribudnúť by mali na ploche v blízkosti križovatky Karloveská – Molecova. „Aleja ružových kvetov bude vyzerať nádherne a poteší nielen oko, ale aj dušu,“ poznamenala na sociálnej sieti starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Podľa Veľvyslanectva Japonska v SR si obe krajiny za posledných 100 rokov vybudovali dobré vzťahy v mnohých aspektoch, napríklad v ekonomike, politike, kultúre či spoločnosti. Japonsko tiež považuje Slovensko za dôležitého partnera aj z politického hľadiska, prechovávajúceho viaceré spoločné hodnoty, ako sloboda, demokracia, právny štát či ľudské práva.

„Prajeme si, aby výsadba stromov sakura v mestách po celom Slovensku bola svedkom nášho minulého 100-ročného priateľstva a zároveň nášho želania o ďalšie 100-ročné priateľstvo. Hovorí sa, že sakura bude žiť až 50, 100 alebo 200 rokov, ak sa o ňu náležite postaráte,“ uviedlo pre TASR veľvyslanectvo s tým, že je krásne vidieť bielo-ružové kvety sakury nielen cez deň, ale aj pod reflektormi v noci.

Podľa veľvyslanectva môže byť počasie na Slovensku chladnejšie ako v Japonsku, v Európe je však už vysadených veľa stromov japonských čerešní. „Niektoré odrody môžu byť pôvodné z Japonska a niektoré sú geneticky vylepšené tak, aby vyhovovali klimatickým podmienkam v Európe,“ poznamenalo veľvyslanectvo, ktoré verí, že novým stromom sa bude dariť aj na Slovensku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…