Dobré noviny
Slováci vytvorili systém, ktorý rozpozná ľudí bez rúška. Zadarmo ho ponúkli štátu
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Slováci vytvorili systém, ktorý rozpozná ľudí bez rúška. Zadarmo ho ponúkli štátu

Tím, ktorý vyvinul systém Mask Detector
Tím, ktorý vyvinul systém Mask Detector — Foto: Archív: CogneXa

Systém by mal človeka, ktorý nosí rúško, pochváliť a vzbudiť v ňom dobrý pocit, aby si ho nasadil aj nabudúce.

BRATISLAVA 26. marca - Slovenská firma CogneXa pripravila softvér, ktorý pri napojení na kamerový záznam dokáže rozpoznať, či má človek na tvári rúško a následne vie na to zareagovať. Softvér by tak mohol pomôcť k spomaleniu šírenia koronavírusu na Slovensku.

Využiť by sa mohol napríklad v prostriedkoch verejnej dopravy, výrobných fabrikách či v prevádzkach potravinových reťazcov. Firma ho ponúka verejným inštitúciam zadarmo. Výkonný riaditeľ spoločnosti Marek Šebo nám prezradil, ako ich nápad má pomôcť v boji proti koronavírusu.

Ako vznikol tento nápad?

Vo firme sa špecializujeme na umelú inteligenciu a tiež máme bohaté skúsenosti s automatickou analýzou obrazu a videa, kde máme už vybudovanú reputáciu. Technológiu nielen vyvíjame, ale v tejto oblasti pôsobíme ako konzultanti. Zároveň máme v tíme aktívnych a spoločensky uvedomelých ľudí, ktorí chceli pomôcť v boji s koronavírusom. Urobili sme si firemný brainstorming a z nápadov sme vybrali tento ako najprínosnejší pre spoločnosť a začali sme ho realizovať.

Čo je cieľom projektu? Prečo je dobré, keď budú ľudia monitorovaní na verejných priestranstvách, či nosia rúška?

Našim primárnym cieľom je prepojiť technológiu s pozitívnou psychológiou. Systém by mal človeka, ktorý nosí rúško, pochváliť a vzbudiť v ňom dobrý pocit, aby si to rúško nasadil aj nabudúce. A človeka, ktorý ochranný prvok na tvári nemá, by mal motivovať, aby si ho zaobstaral. Náš cieľ je totožný s cieľom širokej spoločnosti. Chceme pomôcť spomaliť šírenie koronavírusu natoľko, aby sme sa všetci mohli vrátiť do bežného života. My v CogneXa sme experti na riešenia postavené na báze umelej inteligencie (AI), preto sme sa rozhodli prispieť k spoločnému cieľu vyvinutím Mask Detectora.

Systém vie docieliť to, aby ľudia mali rúška reálne nasadené. — Foto: Archív: CogneXa
Systém rozpozná, kto má a kto nemá ochranné rúško. — Foto: Archív: CogneXa
Tím spoločnosti CogneXa, ktorý vyvinul systém. — Foto: Archív: CogneXa
Systém s názvom Mask Detector. — Foto: Archív: CogneXa

Systém na rozpoznanie rúšok ponúkate zadarmo. Je jeho inštalácia zložitá?

Implementácia nie je zložitá. IT administrátorovi zaberie maximálne niekoľko hodín a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu kvalifikáciu. Mask Detector poskytujeme s prehľadným inštalačným manuálom.

Pre koho je systém určený?

Využitie je relatívne široké. Z verejných inštitúcii z toho najviac vedia vyťažiť prostriedky MHD, ktoré majú nainštalované kamery. Systém vie docieliť to, aby mali ľudia rúška reálne nasadené. Zo súkromných ide napríklad o prevádzky potravín, bánk, obchodné centrá či výrobné fabriky, ktoré s pomocou Mask Detectora a podobných zabezpečení vedia ostať otvorené a vyrábať aj v čase epidémie.

Ozval sa vám už niekto, že by si chcel systém nainštalovať?

Áno. Intenzívne komunikujeme s viacerými subjektmi od dopravných podnikov cez obchodné reťazce, banky až po vedúcich obchodných centier, zatiaľ na Slovensku a v Českej republike. Veríme, že v najbližších dňoch bude systém už reálne v prevádzke.

Už ste čítali?