SND aj Divadlo Jonáša Záborského ponúkajú ľuďom doma zaujímavé projekty
TASR
TASR

SND aj Divadlo Jonáša Záborského ponúkajú ľuďom doma zaujímavé projekty

Slovenské národné divadlo (SND) vo svojej jubilejnej 100. sezóne prechádza doslova skúškou ohňom.

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla (SND) — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 25. marca (TASR) - Slovenské národné divadlo (SND) vo svojej jubilejnej 100. sezóne prechádza doslova skúškou ohňom. S príchodom nového koronavírusu boli jeho členovia nútení prijať skutočnosť, že pre ochranu divákov i svoju ochranu bolo nevyhnutné zatvoriť brány našej prvej scény. Spojili však sily naprieč všetkými súbormi a ponúkajú zaujímavý program v rámci projektu SND Doma.

„Umenie a kultúra boli vždy spôsob, ako prísť na iné, krajšie myšlienky. Verím, že sme sa dobre zamysleli a v tejto zložitej situácii prinesieme našim priaznivcom trochu rozptýlenia,“ priblížila riaditeľka Centra marketingu SND Henrieta Borowiecka projekt.

V rámci neho sa diváci môžu tešiť na ranné rozcvičky s Baletom SND, podcasty SND, program k popoludňajšej káve s Činohrou SND, edukačné videá zložené z diskusií a záznamov niektorých inscenácií (maturita s Činohrou SND), krátke koncerty hudobníkov a spevákov či čítanie pre deti. „Sledujte náš YouTube kanál, sociálne siete alebo stránku 100.snd.sk," odkazujú divadelníci s heslom „Zostaňte doma spolu s nami - zvládneme to!“

V rámci projektu SND v utorok (24. 3.) sprístupnilo pôvodnú slovenskú hru Leni autorskej dvojice Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka, ktorá rozpráva o fiktívnom stretnutí dvoch skutočných ľudí - legendárneho moderátora Johnnyho Carsona a kontroverznej Leni Riefenstahl, „dvornej režisérky“ Adolfa Hitlera

Inscenácii o jednej z najlepších filmárok sveta, ktorá zažiarila vďaka filmom na objednávku Tretej ríše, predchádzal dramaturgický úvod. Ten pre divadelných nadšencov v karanténe či domácej izolácii pripravila dramaturgička Miriam Kičiňová. Detskí diváci si zasa mohli vypočuť príbehy z obľúbenej knižky Opice z našej police, ktoré im čítala herečka Táňa Pauhofová.

Predstavenia Divadla Jonáša Záborského si môžu ľudia pozrieť online

Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove ponúka možnosť pozrieť si divadelné predstavenia, ktoré už majú po derniére online. TASR o tom informovala námestníčka pre útvar prevádzky a marketingu DJZ Jana Dzurčaninová.

Divadlo je podľa jej slov od 10. marca zatvorené a zrušilo divadelné inscenácie do odvolania z dôvodu rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR v súvislosti s preventívnymi opatreniami týkajúcimi sa šírenia nového koronavírusu.

„DJZ sa rozhodlo svojich verných divákov, divadelných nadšencov a ďalších priateľov divadla, ktorí si na divadlo doteraz nenašli čas, povzbudiť v tejto neľahkej situácii a ponúknuť im online divadelné predstavenia, ktoré už majú po derniére, to znamená, že sú z divadelného archívu,“ uviedla Dzurčaninová.

Na Youtube kanáli si môžu ľudia pozrieť rozprávky Snehová kráľovná, Malá čarodejnica, Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina a z inscenácií Podivuhodný skon sedliaka Škorca a muzikál Sherlock Holmes.

„Veľmi nás teší priaznivý divácky ohlas, aj keď žiaľ, nie všetky predstavenia môžeme kvôli autorským právam takto zverejniť,“ dodala Dzurčaninová.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…