Greta Thunbergová možno prekonala ochorenie COVID-19
TASR
TASR

Greta Thunbergová možno prekonala ochorenie COVID-19

Greta Thunbergová mala v období predchádzajúcich týždňov príznaky podobné tým, aké sa vyskytujú počas ochorenia COVID-19 a rozhodla sa preto ísť do izolácie.

Na snímke mladá švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová — Foto: TASR/AP

Štokholm 24. marca (TASR) - Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová mala v období predchádzajúcich týždňov príznaky podobné tým, aké sa vyskytujú počas ochorenia COVID-19 a rozhodla sa preto ísť do izolácie. Informovala o tom v utorok na sociálnej sieti Instagram.

„Posledné dva týždne som nechodila von. Keď som sa vrátila zo svojej cesty po strednej Európe, izolovala som sa," napísala Thunbergová a dodala, že zostala v samostatnom byte.

Otec mal výraznejšie príznaky

„Približne pred desiatimi dnami som začala pociťovať isté príznaky - presne v tom istom čase, ako môj otec - ktorý so mnou cestoval z Bruselu," napísala aktivistka. "Cítila som sa unavená, mala som triašku, bolelo ma hrdlo a kašľala som,“ dodala. Jej otec mal podľa Thunbergovej také isté príznaky, ale oveľa výraznejšie a s horúčkou.

Vo Švédsku ľudí podľa Thunbergovej na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19 nevyšetria, ak si ich stav nevyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Osobám, ktoré sa cítia choré, kážu, aby zostali doma a izolovali sa.

Švédi zmenili prístup

Webový portál The Local v piatok napísal, že švédske úrady zmenili prístup a namiesto testovania všetkých ľudí, u ktorých sa objavia príznaky, im kážu zostať doma, aby zabránili šíreniu možnej nákazy.

„Preto som nebola testovaná na COVID-19. Je však veľmi pravdepodobné, že vzhľadom na kombináciu príznakov a okolností som ju mala,“ napísala Thunbergová.

Takmer vôbec sa necítila chorá

Mladá aktivistka sa podľa svojich vyjadrení z ochorenia už zotavila a zdôraznila, „že sa takmer vôbec necítila chorá“. Ak by súčasne s ňou nebola bývala vírusom nakazená ďalšia osoba, možno by o ochorení netušila a pripisovala by príznaky únave a prechladnutiu.

Toto je podľa nej v súvislosti s vírusom nebezpečné. „Mnohí, najmä mladí ľudia, si príznaky vôbec nevšimnú, alebo spozorujú len veľmi mierne príznaky. Nevedia, že majú vírus a môžu ho preniesť na ľudí z rizikových skupín,“ uviedla na Instragrame a pripomenula nevyhnutnosť dodržiavania pokynov expertov a úradov a zdržiavať sa doma s cieľom spomaliť šírenie vírusu.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…