Pomôž nemocnici! Slovenská iniciatíva vyrába pre zdravotníkov ochranné pomôcky. Pomôcť im môžete aj vy
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Pomôž nemocnici! Slovenská iniciatíva vyrába pre zdravotníkov ochranné pomôcky. Pomôcť im môžete aj vy

V kombinácii s rúškami dávajú ochranné štíty zdravotníkom oveľa väčšiu istotu a ochranu pred nakazením od potencionálnych nosičov vírusu. Momentálne je dopyt na viac ako 12 000 kusov a záujem sa neustále zvyšuje.

Ochranné štíty už teraz využívajú zdravotníci a nevedia si ich vynachváliť — Foto: Archív: Pomôž nemocnici

BRATISLAVA 25. marca - Slovensko prežíva zložité obdobie a kvôli zastaveniu šírenia koronavírusu platia v krajine prísne opatrenia. V týchto časoch sa ráta naozaj každá pomoc. Ochranné potreby pre zdravotníkov, hasičov, policajtov, ale aj pre verejnosť sú nedostatkovým tovarom. Na trhu sa objavili ochranné štíty, ktoré sa dajú jednoducho vytlačiť na každej 3D tlačiarni. Aj u nás sa objavila iniciatíva s názvom Pomôž nemocnici, ktorá sa snaží pre zdravotníkov zabezpečiť práve spomínané ochranné štíty. Členovia tejto skupiny spájajú každý deň ľudí, ktorí chcú pomôcť a tých, ktorí pomoc potrebujú.

Vaša iniciatíva chce pomôcť zdravotníkom, ktorí majú nedostatok ochranných pomôcok. Akým spôsobom im chcete pomôcť?

V princípe sú hlavné informácie stručne spísané na našej stránke. Spojili sme komunitu 3D tlačiarov, ktorí si stiahli náš upravený 3D model rámu na ochranný štít, a spolu ako celá skupina viac než 50 tlačiarov a firiem zameraných na 3D tlač tieto rámy vyrábame. Od ostatných zvážame vyrobené kusy, u nás v Trnave ich kompletizujeme, a potom zabezpečujeme distribúciu do zdravotníckych zariadení.

Akými ochrannými štítmi ste sa inšpirovali, keďže na internete sa objavili rôzne návrhy?

Ide o jednoduchý model, ktorý dokáže vytlačiť takmer každá domáca 3D tlačiareň. Na tlačiarni tlačíme úchyt, ktorý je prepojený gumou v zadnej časti. Rám je polstrovaný pre pohodlné nosenie na dlhšiu dobu. Samotný kryt je uchytený pomocou dvoch šróbov a matiek. Šrób je zapustený do modelu a matka má vytlačený držiak, aby sa dal plast rýchlo a jednoducho vymeniť za nový. Ku každému štítu posielame aj niekoľko náhradných plastov.

Narazili sme na 3D model od mexického dizajnéra Gizeh Triana, ktorý zdieľal na Facebooku. Model sme prekreslili tak, aby sa dal čo najrýchlejšie vytlačiť. Prvé prototypy sme odprezentovali a darovali niekoľkým zdravotníkom, aby ho vyskúšali v praxi. Štítu neustále vylepšujeme, zbierame názory aj ostatných tlačiarov a zapracovávame ich pripomienky do nášho modelu, ktorý je možné verejne stiahnuť. Nakoľko sa výrobok osvedčil, rozhodli sme sa ich vyrábať aj pre ostatných zdravotníkov, ktorí ich budú dostávať bezplatne.

Ochranné štíty v kombinácii s respirátormi poskytujú zdravotníkom najlepšiu ochranu pred nakazením — Foto: Archív: Pomôž nemocnici
Ochranné štíty v kombinácii s respirátormi poskytujú zdravotníkom najlepšiu ochranu pred nakazením — Foto: Archív: Pomôž nemocnici
Ochranné štíty v kombinácii s respirátormi poskytujú zdravotníkom najlepšiu ochranu pred nakazením — Foto: Archív: Pomôž nemocnici
Ochranné štíty v kombinácii s respirátormi poskytujú zdravotníkom najlepšiu ochranu pred nakazením — Foto: Archív: Pomôž nemocnici

Ktorí zdravotníci odskúšali váš ochranný štít?

Nakoľko hlavná časť nášho tímu pochádza z Trnavy, prví zdravotníci, ktorí štíty otestovali, boli práve z Trnavy.

Aké bol ich reakcie?

Ochranné štíty sa im veľmi páčili. V kombinácii s rúškami im dávajú oveľa väčšiu istotu a ochranu pred nakazením od potencionálnych nosičov vírusu. Momentálne nás zdravotníci prosia o viac ako 12 000 kusov a záujem sa neustále zvyšuje. Štíty si veľmi pochvaľujú aj napr. prekladatelia do posunkovej reči v televízii, nakoľko nemôžu počas svojej práce nosiť ochranné rúška. Reakcie zdravotníkov a iných pracovníkov sú teda viac ako pozitívne.

Akú máte odozvu zatiaľ od ľudí odozvu na vašu iniciatívu?

Odozva verejnosti je veľmi pozitívna a máme veľkú podporu. Či už formou finančných príspevkov, komentárov a správ na sociálnych sieťach, no podporujú nás veľmi aj médiá, ktoré sa rozhodli náš projekt/myšlienku šíriť ďalej.

Vaša iniciatíva funguje na rôznych úrovniach. Nejde len o finančnú zbierku na ochranné štíty, ale aj iné firmy môžu prispieť pomôckami, o ktoré je záujem. Akú máte skúsenosť s touto stránkou?

Ľudia a firmy sú veľmi ústretoví. Neustále sa nám ozývajú s otázkami, ako pomôcť. Niektoré reštauračné zariadenia či gastro-podniky nás podporujú napr. aj zásobou jedla či dezertov. Túto záležitosť si nevieme vynachváliť, nakoľko pracujeme naozaj nepretržite, čím sami seba niekedy oberáme o čas potrebný na načerpanie síl, napríklad v podobe dobrého jedla. 

Čo by ste odkázali ľuďom v tomto zložitom období?

Určite aby bojovali a aby dodržiavali všetky bezpečnostné odporúčania. Tak pomôžu nielen sebe, ale aj ostatným obyvateľom. Zároveň by sme chceli odkázať veľké ďakujem všetkým zapojeným 3D tlačiarom a obrovská vďaka aj všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť na náš transparentný účet. Tak isto ďakujeme firmám, organizáciám, ale i samosprávam a verejným činiteľom za pomoc pri logistike, plánovaní a iných potrebných záležitostiach.

Viac informácií o projekte, členoch iniciatívy, ako aj transparentný účet vytvorený na zber financií pre potrebný materiál na tlač nájdete na stránke www.pomoznemocnici.sk

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…