Dobré noviny
Prečo má Nemecko menej úmrtí na koronavírus ako ostatné zasiahnuté krajiny?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Prečo má Nemecko menej úmrtí na koronavírus ako ostatné zasiahnuté krajiny?

Napravo Angela Merkelová počas jej prejavu nemeckému ľudu.
Napravo Angela Merkelová počas jej prejavu nemeckému ľudu. — Foto: TASR/AP

Napriek tomu, že Nemecko má tisícky ľudí nakazených koronavírusom, v porovnaní s ostatnými krajinami zomrelo oveľa menej ľudí.

BERLÍN 21. marca - Nemecko má podľa aktuálnych údajov 5. najväčší počet nakazených obyvateľov koronavírusom na svete. Zatiaľ sa potvrdilo 15 320 prípadov, pričom zomrelo 44 ľudí. Pre porovnanie, Spojené štáty americké majú na 14 250 nakazených a 205 mŕtvych. Španielsko ich má 833 na 18 077 potvrdených prípadov nákazy.

Najviac zasiahnuté Taliansko

Spomedzi všetkých krajín je na tom najhoršie Taliansko. Pri počte 41 035 nakazených, chorobe podľahlo 3405 ľudí, čo predstavuje 8,3-percentnú smrtnosť, najvyššiu zo všetkých krajín. Smrtnosť v Nemecku je 0,26-percentná. Miera smrtnosti sa týka toho, koľko z tých, u ktorých sa potvrdilo, že sú nakazení Sars-CoV-2, zomrelo v dôsledku tejto choroby. (Všetky údaje sú z 20.3.2020)

Medzinárodné porovnanie nájdete na tomto odkaze.

Mnoho nemeckých čitateľov kládlo týždenníku Der Spiegel otázku, čo je za týmto javom. Magazín sa pokúsil nájsť odpovede. „Existuje veľa dôvodov pre skutočnosť, že miera smrtnosti v krajinách je niekedy veľmi odlišná," píše týždenník, ktorý vybral niekoľko dôvodov.

„Údaje je potrebné porovnávať opatrne, keďže epidémie je stále v priebehu," dodáva Der Spiegel.

1. Priemerný vek populácie

Šírenie koronavírusu je najnebezpečnejšie medzi starými ľuďmi. Preto má na smrtnosť veľký vplyv aj priemerný vek populácie. Sever Talianska, ktorý je koronavírusom obzvlášť postihnutý, má pomerne starú populáciu. Michael Ryan  z WHO v stredu na tlačovej konferencii organizácie povedal: „Taliansko bolo vždy vzorom toho, ako môžu ľudia žiť zdravšie a dlhšie. V tejto situácii to však môže viesť k vyššej úmrtnosti.“

V Spojených štátoch sa vírus rozšíril do domovov dôchodcov. Zo 120 obyvateľov, z ktorých sa najmenej 81 nakazilo, 34 zomrelo, uvádza Seattle Times. Nemecko zatiaľ nič také nezaznamenalo.

2. Kapacity

Keď vlna ochorenia dosiahne úroveň, ktorá presiahne kapacity zdravotnej starostlivosti, zvyšuje sa miera úmrtnosti, pretože nie všetci chorí ľudia môžu byť náležite ošetrení. Toto je najviac viditeľné v Taliansku, alebo vo Wu-chane, kde bola úmrtnosť výrazne vyššia ako v ostatných častiach Číny. Lekári si musia v týchto prípadoch vyberať, koho zachránia.

3. Neskoršie prepuknutie epidémie

Najmä vzhľadom na údaje z Nemecka je ešte príliš skoro na stanovenie miery smrtnosti, pretože šírenie nákazy je stále na začiatku. Skutočnosť, že v Taliansku každý deň zomiera veľa ľudí, je spôsobená aj tým, že epidémia koronavírusu tam prepukla skôr a že chorí ľudia po troch alebo štyroch týždňoch koronavírusu podľahli. Okrem iného týždenník spomína, že nízka smrtnosť súvisí aj s mierou intenzity testovania obyvateľov.

Už ste čítali?