Dobré noviny
Satelitné snímky ukazujú dramatický pokles znečistenia po celom svete. Vedie však Taliansko a Čína
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Satelitné snímky ukazujú dramatický pokles znečistenia po celom svete. Vedie však Taliansko a Čína

Na satelitných snímkach je výrazný pokles znečistenia nad Európou a Čínou.
Na satelitných snímkach je výrazný pokles znečistenia nad Európou a Čínou. — Foto: Youtube - ESA

Nad čínskymi mestami zaznamenali výrazný pokles emisií oxidu dusičitého. Môže ísť až o 40 %, no Európska vesmírna agentúra upozorňuje, že ide len o hrubé odhady. 

RÍM / PEKING 20. marca - Emisie oxidu dusičitého, ktorý produkujú najmä autá či továrne, sa v mnohých krajinách výrazne znížili. Dôvodom sú prísne opatrenia, ktoré prijali viaceré štáty v dôsledku šírenia koronavírusu. Najvýraznejšie zmeny však zaznamenali v Taliansku a Číne, uvádza Európska vesmírna agentúra (ESA). 

Situácia v Taliansku 

Satelitné snímky ukazujú, ako v priebehu mesiacov klesajú emisie oxidu dusičitého. Tieto dáta sú zozbierané vďaka prístroju Tropomi na palube satelitu Copernicus Sentinel-5P, ktorý mapuje množstvo znečisťujúcich látok v ovzduší. „Zníženie emisií oxidu dusičitého v severnom Taliansku je evidentné,“ povedal Claus Zehner z programu Copernicus Sentinel-5P.

K čistejšiemu ovzdušiu prispeli opatrenia, ktoré prijali mnohé štáty. „Aj napriek tomu, že v údajoch mohlo dôjsť k nepatrným odchýlkam v dôsledku oblačnosti a meniaceho sa počasia, sme si istí, že zníženie emisií, ktoré vidíme, sa časovo zhoduje s prísnymi opatreniami v Taliansku,“ dodal.

Prístroj Tropomi mapuje množstvo stopových plynov, akými sú napríklad oxid dusičitý, ozón, formaldehyd, oxid siričitý, oxid uhoľnatý a ďalšie. „Copernicus Sentinel-5P Tropomi je dnes najpresnejším nástrojom na meranie znečistenia ovzdušia z vesmíru,“ uviedol Josef Aschbacher, riaditeľ programov pozorovania Zeme ESA.

Pokles znečistenia v Číne 

Údaje o emisiách oxidu dusičitého nad Čínou sledovali od 20. decembra 2019 do 16. marca 2020. Výrazný pokles emisií zaznamenali na konci januára. „V súčasnosti vidíme nad čínskymi mestami zníženie emisií o 40 %, ide však len o hrubé odhady,“ vysvetlil pre ESA Claus Zehner.

Situácia v Číne sa však v dnešných dňoch zlepšuje. V piatok už druhý deň za sebou nehlásia žiadne nové lokálne prípady nákazy koronavírusom, informuje TASR.

Už ste čítali?