V Bratislave pristálo lietadlo so 100-tisíc rýchlotestami a miliónom rúšok
TASR
TASR

V Bratislave pristálo lietadlo so 100-tisíc rýchlotestami a miliónom rúšok

Na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika vo štvrtok popoludní pristálo lietadlo so zdravotníckym materiálom z Číny.

Na snímke lietadlo, ktoré priviezlo zdravotnícky materiál z Číny, po pristátí na letisku M. R. Štefánika v Bratislave 19. marca 2020. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 19. marca (TASR) - Na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika vo štvrtok popoludní pristálo lietadlo so zdravotníckym materiálom z Číny, ktorý má pomôcť v boji so šírením nového koronavírusu. Prevzali ho dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra SR Denisa Saková (obaja Smer-SD).

Premiér priblížil, že ide o milión jednorazových ochranných rúšok a viac ako 100 000 testov na rýchle detekovanie ochorenia COVID-19. „Toto nie je dodávka, ktorá súvisí s kontraktom štátnych hmotných rezerv, tá ešte len bude postupne realizovaná," komentoval.

Na účel dovozu bola podľa Pellegriniho prerobená letka MV SR. Posádka lietadla v nej strávila nepretržite 42 hodín. Podľa Pellegriniho ide najmä o aktivitu ministerky Sakovej. Poďakoval tiež letke MV SR a Číne.

Ďalšie lietadlá so zdravotníckym materiálom by mali prísť na Slovensko z Turecka, a to buď ešte vo štvrtok v noci alebo počas piatka (20.3.) Premiér tiež ubezpečil, že pokračujú všetky inciatívy na zabezpečenie potrebných pomôcok.

Šéfka rezortu vnútra doplnila, že Slovensku pomohlo zohnať kontakty v Číne susedné Česko. Potvrdila, že ďalšie rúška by mali byť na Slovensko dodané v nasledujúcich dňoch. Materiál nateraz smeruje do Slovenskej Ľupče. O jeho prerozdelení rozhodnú rezorty vnútra a zdravotníctva.

Premiér tiež uviedol, že dôvodom úmrtia 84-ročnej seniorky, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus, mal byť masívny infarkt myokardu. Pripomenul, že SR nemá zatiaľ potvrdené úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom. Taktiež oznámil, že na Slovensku pribudli nové prípady ochorenia COVID-19. Podľa jeho slov ich však nie je extrémne veľa. Informovať o nich bude ešte vo štvrtok.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…