Na boj s koronavírusom dajú 8 miliónov eur. J&T a EPH za ne nakúpia zdravotnícky materiál a ochranné pomôcky
TASR
TASR

Na boj s koronavírusom dajú 8 miliónov eur. J&T a EPH za ne nakúpia zdravotnícky materiál a ochranné pomôcky

J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) darujú Slovensku a Česku ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál na boj proti koronavírusu v hodnote 8 miliónov eur.

Bratislava 18. marca (TASR) - J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) darujú Slovensku a Česku ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál na boj proti koronavírusu v hodnote 8 miliónov eur (4 milióny eur pre SR a 4 milióny eur pre ČR).

Rozdeľovať ich budú Nadácia J&T, EPH, Nadácia EPH, Nadácia JOJ a Nadácia Poštovej banky v úzkej kooperácii s krízovými štábmi oboch krajín. Informovali tom Maroš Sýkora za J&T a Gabriel Beer za EPH.

Využili kontakty, aby zabezpečili to najpotrebnejšie

Ako uvádza jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč, pozorne sledujú snahy vlád zabezpečiť pre ľudí dostatok najpotrebnejšieho materiálu pre boj proti koronavírusu, no zároveň si uvedomujú komplikovanosť situácie a to, že žiadna cesta dnes nie je istá. Preto sa rozhodli využiť kontakty v Číne a prostredníctvom partnerov sa pokúsili zabezpečiť pre obe krajiny aspoň to najpotrebnejšie.

„Som rád, že dnes môžem povedať, že niektoré objednávky materiálu, za ktorý sme už zaplatili prvé 4 milióny eur, máme potvrdené a hľadáme spôsob, ako ho dostať do krajiny. Doprava sa však ukazuje ako jeden z najväčších problémov a nie je vylúčené, že napokon budeme musieť požiadať pri získavaní povolení o spoluprácu vlády," vysvetlil Tkáč.

„Treba otvorene povedať, že dnes pomoc nie je primárne o peniazoch, ale o schopnosti vôbec sa k tomuto materiálu dostať. Ďakujem Patrikovi Tkáčovi, že tento materiál dokázal zohnať a dal nám možnosť finančne sa k tejto akcii pripojiť," povedal Daniel Křetínský, predseda predstavenstva EPH.

Sústreďujú sa na rúška, respirátory, rukavice aj testovacie sady

O konkrétnych množstvách a typoch objednávok zdravotnej pomoci a ich rozdelení budú skupiny postupne informovať po ich dopravení na Slovensko, respektíve do ČR. Spôsob distribúcie materiálu budú iniciovať prostredníctvom nadácií a krízových štábov jednotlivých krajín až po jeho fyzickom prebratí. Sústreďujú sa na chirurgické rúška, respirátory N95 a FFP3, ochranné rukavice, obleky a okuliare, ako aj testovacie sady.

Ochranné rúška, ilustračná snímka
Ochranné rúška, ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Zvyšnú časť vyčlenenej sumy sú majitelia J&T a EPH pripravení smerovať do oblastí a foriem pomoci, ktoré krízové štáby oboch krajín definujú ako prioritné. Kým dnes sa hovorí predovšetkým o ochranných prostriedkoch, už o niekoľko dní môžu chýbať nemocničné lôžka, či život zachraňujúce zdravotnícke vybavenie. Majitelia oboch skupín preto jasne deklarujú pripravenosť pomôcť tam, kde to obe krajiny budú potrebovať najviac.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…