Dobré noviny
Na Slovensku pribudlo jedenásť prípadov ochorenia COVID-19.
TASR
TASR

Na Slovensku pribudlo jedenásť prípadov ochorenia COVID-19.

Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini a  predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič
Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič — Foto: TASR/Michal Svítok

Na Slovensku pribudlo v pondelok jedenásť prípadov ochorenia COVID-19.

Bratislava 16. marca (TASR) - Na Slovensku pribudlo v pondelok 11 prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia Covid-19 teda stúpol na 72. Po zasadnutí ústredného krízového štábu to oznámil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že doteraz 1523 vyšetrených má negatívny nález.

Vláda prijala v nedeľu ďalšie sprísnené opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. O ďalších bude v pondelok rokovať ústredný krízový štáb.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje doteraz prijaté opatrenia za razantné a veľmi dobré. „V predstihu reagujeme,“ skonštatovala, pričom ocenila disciplinovanosť ľudí. Rovnako ako premiér verí, že počet nových prípadov nebude prudko stúpať.

Opatrenia ocenil aj nastupujúci premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa spolu s Pellegrinim zúčastní rokovania krízového štábu. Obaja sa zhodli, že v súčasnej situácii treba spolupracovať.

Všetky informácie o novom koronavíruse budú na jednom webe

Slovenskí občania môžu po novom získať všetky aktuálne informácie o vývoji ochorenia COVID-19 a prijatých opatreniach na jednom webe. V pondelok o tom informovala Diana Dúhová z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré stránku virus-korona.sk pripravilo.

Nová webstránka okrem základných informácií o novom koronavíruse, príznakoch ochorenia, preventívnych a protiepidemických opatreniach ponúka aj oznámenia o aktuálne platných nariadeniach štátu a inštitúcií.

„Dôležitou súčasťou sú aj často kladené otázky a odpovede. Táto sekcia pomôže občanovi zorientovať sa. Vybrali sme ich na reálnom základe najčastejších otázok smerovaných na našu infolinku,“ zdôraznil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Občania i lekári tu nájdu spracované pokyny. NCZI uviedlo, že web poskytuje bližšie informácie o karanténe, teda kedy v nej ostať alebo ako sa zachovať v rôznych situáciách. Ľudia získajú tiež odpovede aj na to, či sa môžu nakaziť od zvieraťa a čo hrozí tehotným ženám. Lekári si môžu overiť, či postupujú správne pri podozrení na ochorenie COVID-19.

„Na stránke sú aj aktuálne grafy znázorňujúce vývoj celkového počtu potvrdených prípadov po dňoch, aj vývoj celkového počtu odobratých vzoriek, tiež na dennej báze,“ uzavrel Blaškovitš.

NCZI tiež rozšírilo služby infolinky 0800 221 234, s call centrom dobrovoľne spolupracuje približne 200 študentov lekárskej fakulty, ktorí komunikujú aj v anglickom jazyku.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?