Dobré noviny
Pavlova fotka zo Šanghaja obletela svet: Čína dobojovala, v EÚ to len začína. Prosím, zostaňte doma
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Pavlova fotka zo Šanghaja obletela svet: Čína dobojovala, v EÚ to len začína. Prosím, zostaňte doma

Na snímke je lekár
Na snímke je lekár — Foto: Facebook - Cesty Čínou

Pavel zverejnil fotografiu, na ktorej sa nachádza lekár, ktorý leží na prázdnej posteli v provincii Chu-pej, kde epidémia začala.

PEKING 14. marca - V čínskom meste Wu-chan premenili verejné priestory na 16 dočasných nemocníc. Podľa slov Wang Chena, prezidenta Čínskej akadémie lekárskych vied, vznikli z minimálnych sociálnych zdrojov. Ich cieľom bolo prijať čo najviac nakazených pacientov v krátkom čase. Väčšina z nich otvorila svoje dvere začiatkom februára a dokopy prijali 13-tisíc pacientov. Počet nových prípadov začal v Číne výrazne klesať a v utorok prišli z Číny dobré správy. Zatvorili posledné dve dočasné nemocnice, uvádza portál China.org.cn.

Opisuje situáciu 

Počet nakazených koronavírusom začal v Číne klesať a mohli zatvoriť dočasne vytvorené nemocnice. „Čína dobojovala, na fotografii je doktor Jiang Wenyang, ktorý leží na prázdnej posteli v provincii Hubei, kde epidémia začala. V deň, keď vznikla fotografia, pustili posledných 49 pacientov domov, deň na to aj táto dočasná nemocnica zavrela,“ uvádza na Facebooku Pavel Dvořák, ktorý od roku 2012 žije v Šanghaji. 

Počet nakazených osôb novým typom koronavírusu vo viacerých európskych krajinách rastie. „V EÚ to len začína, preto, prosím, poslúchajte a buďte doma. Iba jeden z piatich nakazených má príznaky, ale všetci piati vírus ďalej roznášajú. Okrem toho sa vírus prejaví po dvoch až troch týždňoch od infikovania. Dva týždne sa tak človek cíti zdravý a veselo roznáša vírus ďalej. Keď sa príznaky prejavia, počet chorých rastie extrémne rýchlo. Tým sa preťaží zdravotníctvo a život prestane fungovať,“ pokračuje.

Na snímke je žena v uliciach Pekingu.
Na snímke je žena v uliciach Pekingu. Foto: TASR / AP

Pavel spravuje stránku Cesty Čínou vyzýva ľudí, aby neriskovali a nehazardovali so svojím zdravím. „V Číne napríklad museli stopnúť všetky liečby (nielen) rakoviny a ľudia dva mesiace nedostávali chemoterapiu. Buďte doma nech k tomu nedôjde aj na Slovensku. Veta - Ja som zdravý, môžem ísť von naozaj neplatí. A hlavne necestujte, uzavrel Pavel Dvořák.

Celý príspevok Pavla Dvořáka si môžete prečítať na Facebookovej stránke Cesty Čínou.

Už ste čítali?