Litva si pripomenula 30. výročie svojej nezávislosti
TASR
TASR

Litva si pripomenula 30. výročie svojej nezávislosti

Litva v stredu oslávila 30. výročie svojej nezávislosti od Sovietskeho zväzu.

Ľudia nesú obrovskú litovskú zástavu počas osláv 30. výročia vyhlásenia nezávislosti od Sovietskeho zväzu — Foto: TASR/AP

Vilnius 11. marca (TASR) - Litva v stredu oslávila 30. výročie svojej nezávislosti od Sovietskeho zväzu. Tento jej krok bol začiatkom konca tohto eurázijského impéria, uviedla agentúra AFP.

Pre riziko nákazy novým koronavírusom Litva síce v stredu zrušila tradičné slávnostné zhromaždenie v historickej sále parlamentu - kde bola pred 30 rokmi vyhlásená nezávislosť -, ale tisíce ľudí v celej krajine sa zúčastnili na spomienkových podujatiach pod holým nebom.

„Jednota bola silou, ktorá rozbila ríšu,“ povedal v stredu pred davom ľudí zhromaždených pred parlamentom vo Vilniuse litovský prezident Gitanas Nauséda. „Nemali sme (vtedy) ešte pasy Litovskej republiky. Obnovili sme názov nášho štátu a jeho znak, ale v našich srdciach sme už žili v suverénnej Litve,“ spomínal na udalosti spred 30 rokov.

Na tomto podujatí chýbala jedna z hlavných postáv tejto kapitoly litovských dejín - pre smrť manželky sa na ňom nezúčastnil Vytautas Landsbergis (87), ktorý sa stal prvým postkomunistickým prezidentom Litvy.

AFP pripomenula, že 11. marca 1990 litovský parlament schválil návrh vyhlásiť nezávislosť krajiny, ktorá sa stala súčasťou Sovietskeho zväzu v roku 1940 na základe tajnej dohody s nacistickým Nemeckom.

Tento krok, prvý svojho druhu medzi sovietskymi republikami, spustil vlnu podobných rozhodnutí v ďalších sovietskych republikách, ktorá nakoniec - o rok neskôr - spôsobila rozpad Sovietskeho zväzu.

Po vyhlásení nezávislosti Litvy nasledovali zo strany Moskvy hospodárska blokáda a vojenské zásahy, ale nezávislá Litva bola napokon Moskvou uznaná v auguste 1991. Samotný Sovietsky zväz bol formálne rozpustený o štyri mesiace neskôr.

Svojím vstupom do EÚ a NATO v roku 2004 sa Litva pevne ukotvila na Západe, uviedla agentúra AFP. „Úspech litovského vzdoru ukázal ostatným (sovietskym) republikám, že nemusia čeliť nátlaku a šikanovaniu Moskvy,“ uviedol pre AFP litovský filozof Kestutis Girnius.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…