Dobré noviny
Psychologička radí: Ako sa s deťmi rozprávať o koronavíruse? Povedzte mu, čo všetko môže urobiť, aby sa vyhlo nákaze
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Psychologička radí: Ako sa s deťmi rozprávať o koronavíruse? Povedzte mu, čo všetko môže urobiť, aby sa vyhlo nákaze

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay/TASR

Deti nasávajú informácie ako špongie a je prirodzené, že si medzi sebou vymieňajú aj tie o koronavíruse. Stáva sa, že niekedy ich vnímajú skreslene. Psychologička Alena Kopányiová radí, ako s nimi komunikovať o téme číslo jedna posledných dní.

BRATISLAVA 10.marca - „Mami, ona je Číňanka. V triede sa bojíme, že od nej dostaneme koronavírus,“ zdôveril sa bratislavský druháčik so strachom v hlase zhruba dva týždne predtým, než bol na Slovensku potvrdený prvý prípad nákazy novým koronavírusom a média zaplavovali najmä správy o postupe choroby v Číne.

Chlapcova spolužiačka má mamu Číňanku, no narodila sa na Slovensku. Mylne si myslel, že každý Číňan je nakazený chorobou. Pravdou je, že skôr, ako od spomínanej spolužiačky by sa mohol nakaziť od nejakého spolužiaka, ktorý sa bol počas jarných prázdnin lyžovať v Taliansku.

Vnímajte emócie dieťaťa

Psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave Alena Kopányiová pre portál Dobré noviny tvrdí, že ak sa stane niečo podobné, rodič by sa mal zachovať ako pri každej inej informácii, ktorú dieťa prinesie zo školy: „Dieťa si treba vypočuť, a to nielen faktické informácie, ktoré má, ale sa aj spýtať, ako sa pri tejto informácii cíti, čo je u detí tohto veku často dôležitejšie - vnímať jeho emócie: či sa bojí, či je len zvedavé, či je úzkostné alebo hľadá odpoveď, ako sa voči spolužiačke zachovať.“

Ako dieťaťu ideálne komunikovať koronavírus? 

Psychologička radí: „Odpovedajte dieťaťu na otázky, ktoré ohľadom vírusu má. Odpovedajte veku primerane - teda tak jednoducho, resp. zjednodušene, aby to dieťa pochopilo, čo môžeme spolu urobiť, aby sme vírus nedostali a rozhovor viesť a skončiť pozitívne, dodaním nádeje, že vírusy sú tu medzi nami a my sa vieme proti nim chrániť. Na záver si overte, či sa dieťa cíti pokojnejšie.“

Deti citlivo vnímajú spoločenské dianie

Či už v MHD, v práci, alebo na ulici človek, ktorý nemá na ušiach klapky alebo sluchádlá, isto zachytí, že o víruse sa bavia všetky vekové generácie a tí najmenší nie sú výnimkou. „Deti citlivo vnímajú spoločenské dianie aj prostredníctvom médií, hlavne správ, a keďže nás v každých správach informujú o víruse, tak veľa o ňom počujú,“ vysvetľuje psychologička.

„Je prirodzené, že si tieto informácie aj medzi sebou vymieňajú, diskutujú o nich a tak môže dôjsť k ich skreslenému vnímaniu,“ dodala. Tu je podľa nej dôležitý prístup nás, dospelých, a deťom informácie vysvetliť primerane ich veku.

Je prirodzené, že sú medzi nami rodičia, ktorí panikária

V niektorých prípadoch však samotní rodičia podľahnú strachu. Môže pomôcť zásah tretej strany. „Každý človek má rôznu paletu reakcií na náročné situácie - od paniky cez pokojné sledovanie situácie a informovanie sa až po negáciu situácie. Preto je prirodzené, že sú medzi nami aj rodičia, ktorí panikária,“ tvrdí. „Vtedy je potrebné znížiť paniku u rodiča - môže to urobiť učiteľka v škole, detská lekárka, rešpektovaný člen rodiny a podobne,“ uzatvára.

Už ste čítali?