Dobré noviny
Lietavská Lúčka:Slovenskí,poľskí a českí modelári predstavili tri stovky modelov
TASR
TASR

Lietavská Lúčka:Slovenskí,poľskí a českí modelári predstavili tri stovky modelov

V Slovenskom technickom múzeu v Košiciach prebieha výstava  Svet modelov , ktorá je aktivitou košických modelárov a ich príspevkom svojmu mestu pri príležitosti Košice – EHMK 2013. Na snímke kurátor výstavy  Ladislav Virág s rádiovo ovládaným modelom  francúzskeho lietadla Louisa Blériota, ktorý preletel 25. júla 1909 kanál La Manche. Košice, 29. januára 2013.
V Slovenskom technickom múzeu v Košiciach prebieha výstava Svet modelov , ktorá je aktivitou košických modelárov a ich príspevkom svojmu mestu pri príležitosti Košice – EHMK 2013. Na snímke kurátor výstavy Ladislav Virág s rádiovo ovládaným modelom francúzskeho lietadla Louisa Blériota, ktorý preletel 25. júla 1909 kanál La Manche. Košice, 29. januára 2013. — Foto: TASR - František Iván

Slovenskí, poľskí a českí modelári sa zišli v sobotu na piatom ročníku súťažnej výstavy plastových modelov ZA MODEL 2020 v kultúrnom dome v Lietavskej Lúčke pri Žiline.

Lietavská Lúčka 7. marca (TASR) – Slovenskí, poľskí a českí modelári sa zišli v sobotu na piatom ročníku súťažnej výstavy plastových modelov ZA MODEL 2020 v kultúrnom dome v Lietavskej Lúčke pri Žiline. Podľa Petra Bednaříka zo žilinského Klubu plastikových modelárov na výstavu elektronicky prihlásili 320 modelov.

„To však neznamená, že príde 320 modelárov. Pretože modelári väčšinou vozia viac modelov. Môžu tu prezentovať tvorbu, pochváliť sa so svojimi modelmi a pozrieť sa na modely ostatných. Prípadne zistiť ďalšie informácie, skúsenosti, poklebetiť si s rovnako "postihnutými" modelármi, zistiť, čo je nové, ako urobiť niektoré triky a podobne,“ vysvetlil Bednařík.

Modelárstvu sa venuje, aby ako IT vývojár niečím „zamestnal ruky“. Pre mňa je to relax. Druhá vec je, že ma zaujíma história. Konkrétne sa zameriavam na modely bojovej techniky z druhej svetovej vojny a špeciálne na techniku, ktorú používali naši vojaci. Či už na východnom fronte alebo na západnom fronte československá obrnená brigáda," doplnil Bednařík.

Záujem o modelárstvo trvá podľa neho u mnohých väčšinou z detstva alebo z mladosti. „Z čias, keď ešte nebol internet, takže sa tomu dalo viac venovať. Problém je, že veková skupina najmladších modelárov o to nemá až taký záujem. Všeobecne to vyzerá, že tento koníček vymiera. Preto sa snažíme zamerať sa na mládež a na žiakov. Napodiv nám sem celkom chodia a aj dnes ich tu máme celkom dosť,“ podotkol.

Z generácie na generáciu sa láska k modelárstvu preniesla aj na 14-ročného Petra Suchoňa z okolia Prievidze. Už odmala nás k tomu viedli naši otcovia a dedkovia, ktorí sa venovali technike. Baví ma to, trénujem si jemnú motoriku. Máme modelársky klub v centre voľného času, modelujeme s chalanmi a sme tu aj s pánom učiteľom,“ povedal mladý modelár, ktorý obľubuje vojenskú techniku v mierke 1:35.

„Určite by som každému odporučil, nech sa modelárstvu venuje. Jednak to vyplní jeho voľný čas a trénuje si jemnú motoriku. Je to zábava, keď človek dokončí model a vidí výsledok. Je šťastný, že niečo stvoril svojimi rukami a len tak to nekúpil,“ uzavrel Suchoň.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?