DC: Česi zmarili slovenskú nádej. Martin po prehre: „Nezvládol som koncovky setov“

Na snímke Andrej Martin (Slovensko) odvracia loptičku Jiřímu Veselému (Česko) počas kvalifikačného stretnutia Slovensko - Česko v tenise o postup na finálový turnaj Davisovho pohára v Madride. V Bratislave 6. marca 2020. — Foto: FOTO TASR Pavel Neubauer

Slovenskí tenisti nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára v Madride.

Bratislava 7. marca (TASR) - Slovenskí tenisti nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára v Madride. V kvalifikačnom dueli totiž prehrali na antuke v bratislavskom NTC s Českom 1:3. O rozhodujúci tretí bod pre české farby sa zaslúžil Jiří Veselý, ktorý v súboji tímových jednotiek zdolal Andreja Martina po vyše dvaapolhodinovom trojsetovom boji 4:6, 7:5, 7:5. V druhom dejstve otočil z 2:5, v treťom odvrátil za stavu 4:5 mečbal.

Slovákov čaká v septembri zápas o to, aby v roku 2021 opäť mohli hrať kvalifikáciu o postup na finálový turnaj. Martinovi nevyšiel začiatok zápasu s Veselým, keď hneď v úvodnom geme stratil podanie a za stavu 0:2 čelil ďalším dvom brejkbalom. Podržal si však servis, čo ho nakoplo.

V šiestej hre využil, že Veselému odišlo prvé podanie a vyrovnal na 3:3. Martin postupne začal dominovať vo výmenách, z forhendu dokázal zatlačiť súpera do defenzívy. V desiatom geme opäť zobral Veselému podanie a prvý set získal vo svoj prospech.

Martin viedol

Líder českého tímu stratil úderovú istotu v ďalšom priebehu zápasu už nedokázal zastaviť rozbehnutého Martina, ktorý sa rozohral k výbornému výkonu. V druhom dejstve aj vďaka sérii forhendových i bekhendových winnerov rýchlo odskočil Veselému na 3:0 a za stavu 5:3 bol dve loptičky od víťazstva. Veselý však nezložil zbrane, vďaka agresívnej hre získal päť gemov a vynútil si tretí set V ňom v treťom geme odvrátil štyri brejkbaly a za stavu 5:4 mal k dispozícii mečbal.

Veselý ho však odvrátil kvalitným podaním, vyrovnal na 5:5 a v koncovke slávil úspech. V jedenástom geme zobral Martinovi servis a v ďalšej hre premenil druhý mečbal.

Koncovky setov zvládli lepšie českí tenisti

Martin po prehre neskrýval sklamanie.Mal som to celé vo vlastných rukách. V druhom sete som viedol 5:2, za stavu 5:4 v treťom sete som mal mečbal, no zápas som nedotiahol do úspešného konca, čo ma veľmi mrzí. Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová po takomto zápase. Začal som horšie, no postupne som sa dostal na koňa a dominoval som, no rovnako ako proti Lukášovi Rosolovi som nezvldáol koncovky. Jirkov výkon sa naopak stuopňoval a na konci zápasu hral najlepší tenis.“

Podľa slovenského kapitána Dominika Hrbatého boli všetky tri dvojhry ako cez kopírak. „Koncovky setov zvládli lepšie českí tenisti. Neviem, čím to bolo. Možno tým, že boli v minulosti v elitnej svetovej štyridsiatke a majú viac skúsenosti z náročných zápasoch. Našim chalanom chýbalo viac odvahy. Andrej Martin hral od stavu 1:3 v prvom sete veľmi dobre, no nedotiahol to. Chýbala jediná loptička. Pri mečbale Veselý zaservoval do inej strany, ako Andrej čakal. Ak by rozhodovala záverečná dvojhra, Noro Gombos by mal veľkú šancu zdolať Lukáša Rosola. Vo štvorhre boli Filip Polášek s Igorom Zelenayom o triedu lepší. V septembri urobíme všetko pre to, aby sme sa zachránili vo svetovej skupine. Možno to bude môj posledný zápas na kapitánskej lavičke. Dal som si za cieľ v priebehu troch rokoch postúpiť na finálový turnaj a ten sa nám splniť nepodarilo.“