Sprístupnili Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla
TASR
TASR

Sprístupnili Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Divadelný ústav postupne buduje „galériu“ slávnych inscenácií slovenského profesionálneho divadla

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla (SND) — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 3. marca (TASR) - Divadelný ústav vďaka svojej výskumnej činnosti zaostruje pozornosť na výnimočné scénické diela a postupne buduje „galériu“ slávnych inscenácií slovenského profesionálneho divadla od jeho vzniku až po súčasnosť.

Teraz prináša online platformu s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla, ktorá bola vytvorená na základe konzultácií s odbornou teatrologickou verejnosťou. Záujemcovia ju nájdu na zlatakolekcia.theatre.sk. TASR o tom informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák.

Prierez storočnice slovenského divadla

Prostredníctvom edície Prítomnosť divadelnej minulosti doposiaľ Divadelný ústav sprostredkoval nahliadnutie do kompletnej inscenačnej tradície troch dramatických diel, ktorých scénické uvedenia znamenali výrazný medzník vo vývoji slovenského profesionálneho divadelníctva. Ide o Hviezdoslavovu tragédiu Herodes a Herodias (vyd. 2013), Ostrovského spoločenskú komédiu Les (2014) a Stodolovu drámu Bačova žena (2017).

V snahe o zachovanie tejto kontinuity a ambícii prezentovať svoje zbierkové (archívne, múzejné a dokumentačné) fondy sa ústav podujal vytvoriť v rámci spomínanej edície samostatnú online platformu, ktorá má „prezentovať prierez tým najprogresívnejším a najpozoruhodnejším, čo vzniklo počas storočnice slovenského divadla“.

„A to nielen formou sprostredkovania archívnych a dokumentačných materiálov Divadelného ústavu, viažucich sa na profilové slovenské inscenácie, ale aj formou priblíženia procesu umeleckej tvorby a jej následnej kritickej reflexie,“ poznamenal Poliščák.

Konzultácie s odborníkmi

Ako ďalej ozrejmil, na základe konzultácií s odbornou teatrologickou obcou bol v roku 2017 vytvorený zoznam 100 inscenácií. „Oslovení odborníci rozdali hlasy vyše 300 inscenáciám. Na základe ich obsiahleho inšpiratívneho zoznamu odborný tím Divadelného ústavu vybral pre prvú fázu realizácie projektu 36 inscenácií, pri ktorých voľbe dbal najmä na zastúpenie každej významnej historickej epochy, režijnej osobnosti či divadelného telesa,“ priblížil genézu projektu.

Dodal, že prezentovaný výber je iba čiastočnou ukážkou bohatej divadelnej tvorby, ktorá v priebehu 100 rokov vznikla na našich profesionálnych scénach. „Divadelný ústav v spolupráci s externými odbornými spolupracovníkmi prinesie v nasledujúcom období prezentáciu ďalších 66 vybraných profilových inscenácií,“ uzavrel Poliščák.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…