Dobré noviny
Zdravý životný štýl v dnešnej dobe. Ako sa z toho nezblázniť?
Inzercia
Inzercia

Zdravý životný štýl v dnešnej dobe. Ako sa z toho nezblázniť?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Pexels

Zdravý životný štýl sa týka každého človeka. Zdravie máme iba jedno a sme zaň zodpovední. Je to pre vás hračka, či poriadna výzva?

Pociťujete aj vy tlak okolia, ktorý vás núti ku zmene? Kolegovia v práci hromadne športujú a chladničky si plnia výlučne zeleninou a ovocím. Objednať si v práci na obed pizzu je synonymom pokusu o samovraždu a zdravý životný štýl plný zaujímavostí a noviniek je dlhodobo témou číslo jeden. Poznáte to?

V podstate je to veľmi dobré a vítané. Ľuďom dnes omnoho viac ako v minulosti “leží” ich zdravie na srdci a to, že sa informujú a snažia zmeniť svoje návyky, je skvelé. Avšak aj tu platí, že nič netreba preháňať. Ak teda cítite, že vás okolie prehnane núti, aby ste sa zmenili a začali žiť zdravšie, je dobré spozornieť. Starostlivosť o zdravie je predovšetkým vašou zodpovednosťou a nik vám zvýšený pohyb ani zdravšiu stravu nanútiť nemôže. Či už sa rozhodnete dnes, o rok alebo nikdy, sami ste si strojcom vlastného šťastia.

Ste rozhodnutý? Gratulujeme! Je dobré si na úvod ozrejmiť, že žiť zdravo neznamená len výmenu obsahu v chladničke a kúpu bežeckej obuvi. Zdravie ovplyvňujú aj ďalšie významné faktory, napríklad: 

  • Pracovný balans. Táto kategória je rozsiahla a sama by mohla tvoriť námet na článok. V skratke povedané, ak ste v práci od nevidím do nevidím, prípadne si pracovné úlohy nosíte aj domov a využívate na ne rodinný čas, je dobré sa zamyslieť a prehodnotiť svoje priority. Životný štýl, kedy je zamestnávateľ z vás nadšený, ale rodina vidí len neustále unaveného a frustrovaného jedinca, nie je dlhodobo udržateľný.
     
  • Dostatok spánku. Ak patríte medzi tých, čo spia menej ako 6 hodín počas pracovného týždňa a potom spánok doháňajú cez víkendy, opäť je tu priestor na sebareflexiu, ktorá pomôže ovplyvniť vaše zdravie k lepšiemu. Dostatok spánku vplýva nielen na výkonnosť počas dňa, ale závisí od neho aj stav imunity či hormonálnej rovnováhy.
     
  • Čas na rodinu, záľuby a priateľov. Máte ho? Výborne, vedzte, že dnes to nie je bežné. Trochu to súvisí s pracovným balansom, no priamo sa to dotýka aj zdravia, keďže zdravie má aj psychickú rovinu. Človek je tvor spoločenský a nemôže žiť v izolácii. To vedie ku psychickým problémom, najčastejšie k depresiám. Nestačí budovať iba kariéru a osobný život odkladať na druhú koľaj. Je dobré aj v tomto hľadať rovnováhu.
     
  • Nebojte sa byť offline. To množstvo času a pozornosti, ktoré si dnes nárokujú moderné komunikačné prostriedky v prehnanej miere nášmu zdraviu neprospievajú. Omnoho lepšie, ako neustále sledovať pípajúci mobil, je nájsť si spolu s priateľmi spoločné športové aktivity alebo sa konečne začať venovať dávno opomenutým koníčkom.

Samozrejme, dôležitý je aj jedálniček a pohyb.Tu je možno dobré sa na úvod poradiť s odborníkmi, a tiež zvážiť návštevu všeobecného lekára pred tým, než začnete seriózne športovať. Pri zmene stravy zase platí, že čo vyhovuje jednému, nemusí aj vám. Stravovať sa zdravo je veľmi široký pojem, navyše každý človek má iné telo so špecifickými požiadavkami a s originálnym výpočtom kalorického deficitu, pri ktorom sa najideálnejšie chudne. Rady odborníkov v tomto smere určite nebudú na škodu. Predídete tak možnému sklamaniu z prípadného jojo efektu, či z príliš pomalého chudnutia.

Zmena životného štýlu nie je jednoduchý krok a vyžaduje si správnu motiváciu a neustále odhodlanie. Niekomu pomáhajú tzv. “cheat days”, dni, kedy si môže dopriať na čo má chuť a trochu sa odmeniť za úsilie, ktoré denne vynakladá. Priebežné odmeňovanie sa je dobrou motiváciou a tá stojí za každým dlhodobým úspechom.

Ako posledné, ale nemenej dôležité z hľadiska zdravia spomenieme prevenciu. Pravidelné prehliadky u lekárov by mali byť samozrejmosťou. Vďaka nim sa ročne podarí zachytiť vážne ochorenia ešte v rannom a liečiteľnom štádiu. Vedeli ste, že Union zdravotná poisťovňa prepláca preventívne prehliadky nad zákonom stanovený rámec? Zdravotné poistenie v konkrétnej poisťovni je na výbere jednotlivca, pričom podobne ako lekári, aj poisťovne sa v mnohom líšia.

Union zdravotná poisťovňa prispieva svojim poistencom na zuby až do výšky 100 eur ročne, rodičom vracia doplatky za lieky pre deti v neobmedzenej výške a prispieva na očkovanie nad rámec zákona. Svojim poistencom ponúka príspevok 70 eur na vyšetrenie potravinovej intolerancie, vyšetrenie CRP pre dospelých, odmenu za preventívnu prehliadku, denníček pre bábätko a mnoho ďalších benefitov. Navyše, poistenci Union zdravotnej poisťovnemôžu využívať množstvo nadštandardných výhod v rôznych zdravotníckych zariadeniach na území Slovenska. Zmena zdravotnej poisťovne je jednoduchý proces, v Union zdravotnej poisťovni aj formou online alebo telefonicky.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?