Dobré noviny
V Trnavskom kraji vznikli v súvislosti s koronavírusom dve nové call centrá
TASR
TASR

V Trnavskom kraji vznikli v súvislosti s koronavírusom dve nové call centrá

Snímka zo zasadnutia mimoriadnej pracovnej skupiny, ktorá pripravuje riešenia pre prípad možného výskytu koronavíru.
Snímka zo zasadnutia mimoriadnej pracovnej skupiny, ktorá pripravuje riešenia pre prípad možného výskytu koronavíru. — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zriaďuje dve nové call centrá pre svojich obyvateľov, ktoré budú poskytovať poradenstvo týkajúce sa koronavírusu.

Trnava 3. marca (TASR) – Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zriaďuje dve nové call centrá pre svojich obyvateľov, ktoré budú poskytovať poradenstvo týkajúce sa koronavírusu.

K doterajším dvom call centrám v Trnave a Galante by mali v utorok pribudnúť linky v Dunajskej Strede a Senici, informoval predseda TTSK Jozef Viskupič po prvom stretnutí mimoriadnej pracovnej skupiny, ktorá pripravuje riešenia pre prípad možného výskytu koronavírusu na území kraja.

Skupinu tvoria zástupcovia kraja, zástupca okresného úradu v sídle kraja, riaditelia regionálnych úradov verejného zdravotníctva na území kraja, medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave a zástupca krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Nie je dôvod na paniku, tvrdí epidemiologička

Call centrá prevádzkujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Podľa slov Dagmar Kollárovej, epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave, s otázkami sa na pracovníkov call centra najčastejšie obracajú ľudia, ktorí sa vrátili z postihnutých oblastí, ale aj tí, ktorí sa chystajú cestovať.

Napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia považuje riziko infekcie v krajinách Európskej únie za vysoké, podľa epidemiologičky nie je dôvod na paniku. „Z koronavírusu sa 80 percent pacientov uzdraví bez akýchkoľvek komplikácií. Na ochorenie zomierajú dve až tri percentá pacientov, čo je menej ako na chrípku. Pri poslednej pandémii chrípky dosiahla úmrtnosť deväť percent,“ skonštatovala Kollárová.

Čakajú na päť výsledkov

Podľa medicínskeho riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trnave Viliama Vadrnu testovali v trnavskej nemocnici sedem pacientov na nákazu koronavírusom, u žiadneho z nich sa toto ochorenie nepotvrdilo. „V súčasnosti máme päť pacientov, kde v priebehu dnešného dňa čakáme na výsledky,“ potvrdil Vadrna.

Trnavská nemocnica je jediným ústavným zdravotníckym zariadením v Trnavskom kraji, ktoré má k dispozícii infektologické lôžka určené na hospitalizáciu pre pacientov s podozrením na nákazu koronavírusom.

„Máme izolovanú kompletnú Infekčnú kliniku, kde disponujeme zatiaľ 11 izolačnými izbami. V prípade potreby vieme zvýšiť celkovú kapacitu na 40 lôžok. Nemocnica má k dispozícii dostatočné množstvo ochranných pomôcok, oblekov, respirátorov, dezinfekčných prostriedkov,“ potvrdil medicínsky riaditeľ nemocnice.

Trnavský kraj je vraj pripravený

Trnavský kraj je podľa slov jeho predsedu v tejto fáze na možný výskyt koronavírusu na svojom území pripravený. „Ohrozenými a veľmi rizikovými sú najmä domovy sociálnych služieb, kde sme si určili, ako v prípade ohrozenia postupovať. Dôležité je apelovať na rodinných príslušníkov, aby v tomto čase obmedzili návštevy v zariadeniach, prípadne aby počas návštev používali ochranné rúška a respirátory,“ skonštatoval Viskupič.

Bezpečnostné opatrenia sa týkajú aj letiska v Piešťanoch, kde platí najvyšší možný stupeň ochrany. Všetky ďalšie opatrenia a usmernenia, ktoré bude kraj prijímať, sa budú odvíjať od aktuálneho vývoja situácie.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?