Dobré noviny
Vedci zo SAV vyvíjajú materiál, ktorý ničí mikróby pomocou svetla
TASR
TASR

Vedci zo SAV vyvíjajú materiál, ktorý ničí mikróby pomocou svetla

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/University of Vienna

Vedci z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied vyvíjajú materiál, ktorý sám zničí mikroorganizmy bez toho, aby sa použili antibiotiká alebo silné chemické prostriedky ako chlór.

Bratislava 2. marca (TASR) - Vedci z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvíjajú materiál, ktorý sám zničí mikroorganizmy bez toho, aby sa použili antibiotiká alebo silné chemické prostriedky ako chlór.

Robí tak za pomoci svetla. Využitie môže mať aj mimo medicíny. TASR o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Podľa rezortu prvé testy ukázali efekt aj proti baktériám odolným voči antibiotikám.

Využitie aj mimo medicíny

„Tieto baktérie sú zodpovedné za ťažké prípady infekcie v nemocniciach, v mnohých prípadoch končiace sa smrťou. Tak jednoduchá vec ako zapnutie svetla sterilizuje pracovný stôl sestričky, katéter na vnútrožilové podanie liečiv alebo vypínač na toalete,“ priblížilo MZ SR s tým, že nový materiál môže byť jedným z nástrojov použiteľných na zníženie úmrtnosti na infekcie v slovenských nemocniciach.

Pacienti v nemocničnom zariadení by tak mali byť vďaka jeho použitiu vystavení menšiemu počtu mikroorganizmov bez použitia chemikálií. Rezort doplnil, že takmer každý materiál sa bude môcť modifikovať filmom zo stabilného polyméru s kvantovými bodkami, ktorý nie je toxický a ktorý sa neporuší, keď naň dopadnú kvapky krvi, slín alebo iných tekutín.

Každá antimikrobiálna zbraň sa počíta

MZ SR pomohlo prostredníctvom svojich expertov tímu Dr. Zdena Špitalského na SAV, aby sa pripravil na transfer technológie a jeho komercializáciu. Takáto pomoc na systematickejšej úrovni bude čoskoro poskytnutá v rámci novozaloženého BioHub Slovakia viacerým akademikom a podnikateľom s cieľom premeniť ich nápady a inovácie na škálovateľné medicínske produkty.

Rezort tiež poukázal na to, že ľudstvu dochádzajú vhodné antibiotiká, schopné bojovať proti odolným mikroorganizmom. „Vo svetle rozširovania sa koronavírusu z Číny na všetky svetadiely sa každá antimikrobiálna zbraň počíta,“ uzavrelo ministerstvo.

Už ste čítali?