Dobré noviny
Chlapec videl, ako sŕňatá o chlp ušli pred kombajnom. Vymyslel systém, ktorý počas žatvy zachráni ich životy
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Chlapec videl, ako sŕňatá o chlp ušli pred kombajnom. Vymyslel systém, ktorý počas žatvy zachráni ich životy

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. — Foto: Facebook R.S.

Nemecky žiak Erik Meier v rámci školského projektu vynašiel spôsob, ako ochrániť vysokú zver v čase žatvy a kosenia trávy.

SCHONGAU 2. marca - Nemecký školák Erik Meier často pomáha na poli pri žatve. Jedného dňa si všimol dve malé sŕňatá, ako ledva ušli pred kombajnom. Stret s ním by pritom pre ne bol fatálny. Našťastie, v tomto prípade stroj uvideli včas a stihli ujsť.

Nie k všetkým je však osud naklonený rovnako priaznivo. Často zvieratá hynú pod obilným adaptérom kombajnu pod kosou, prípadne aj pod kosou, ktorá je na traktore pripevnená zboku.

Nevnímajú kosačku na boku

„Srnka vidí šírku traktora a uhne sa na kraj. Síce sa tak vyhne traktoru, ale kosačka je aj na boku a to zviera nevie odhadnúť,“ hovorí strojný inžinier Ján Čajkovský pre Dobré noviny. Podľa jeho slov na jar a na jeseň umierajú hlavne mladé jedince.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

„Kombajn pri žatve tiež zabije. Lebo tie adaptéry, čo má vpredu, majú 5-10 metrovú šírku. Čiže zviera tiež neodhadne vzdialenosť, na ktorú má ujsť,“ ozrejmil.

Zapojil sa do projektu

Na Erikovi obraz utekajúcich srniek zanechal hlboký dojem a rád by im pomohol. Príležitosť našiel v školskom projekte „Mladý bádateľ,“ do ktorého sa s plnou chuťou zapojil.

Erik Meier
Erik Meier Foto: Reprofoto: Merkur/Herald

Jeho cieľ bol jasný: Zachrániť zvieratá počas žatvy pomocou systému, ktorý by vodičov varoval, že sa zveiratá nachádzajú v blízkosti kombajnu.

Vyvinul prototyp

Po dlhom bádaní s podporou jeho školiteľa vyvinul ochranný systém - rám so sieťou, ktorý sa pripevní buď na kombajn, alebo na traktor. Systém disponuje aj termálnou kamerou„Tá rozpozná zviera a rám sa posunie nadol. Sŕňa je tak počas jazdy zachytené a transportované do bezpečia siete,“ vysvetľuje mladý vynálezca pre nemecký portál Nur Positive Nachricten.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Facebook R.S.

Či systém funguje aj v praxi, mladý bádateľ zatiaľ nevie. Ochranný systém zvierat vyvinul v škole a doma pomocou modelu v mierke 1:32. Na testovanie naživo potrebuje traktor. Erik má ambíciu vyskúšať ochranný systém aj v realite. Zatiaľ bolo preňho dôležité, že pri projekte zažil veľa zábavy.

Už ste čítali?