Dobré noviny
Prvý prípad koronavírusu už aj na Slovensku. Ako sa mu vyhnúť? Toto je najlepšia prevencia
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Prvý prípad koronavírusu už aj na Slovensku. Ako sa mu vyhnúť? Toto je najlepšia prevencia

Ľudí kontrolujú aj na letiskách v Bratislave
Ľudí kontrolujú aj na letiskách v Bratislave — Foto: TASR

Najzásadnejšia je hygiena rúk. Dôležitý je aj prísun vitamínov a dostatok pohybu. Logicky by ste sa mali vyhýbať s kontaktu s chorými ľuďmi, najmä tými, ktorých trápi kašeľ.

BRATISLAVA 3. marec - Na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. V piatok o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). "Infikovaný je 52-ročný muž, ktorý sa podľa všetkého nakazil tzv. sekundárnym prenosom," uviedol na piatkovom tlačovom brífingu. Má ísť o muža z menšieho mesta pri Bratislave.

Pacient nemá cestovateľskú anamnézu, nebol v zahraničí, v oblasti s rozšíreným výskytom vírusu,“ objasnil Pellegrini. „Jeho syn bol v Benátkach, no hoci on sám nevykazuje žiadne príznaky, jeho otec sa od neho nakazil,“ skonštatoval premiér. „Ide o ľahší priebeh ochorenia, pacientovi klesá teplota," dodal. Podľa Pellegriniho nie je dôvod na paniku. Pacient je momentálne hospitalizovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch. „Keď pocítil príznaky, zamieril rovno na túto kliniku, nebol v kontakte s inými pacientmi nemocnice,“ ubezpečil Pellegrini.

O 13:00 zasadne krízový štáb

Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že v súčasnosti sa realizuje vyšetrovanie kontaktov pacienta. „Vo všeobecnosti ideme v pôvodnom režime, budeme sa snažiť zachytiť ďalšie importované prípady, ktoré sa nedajú vylúčiť, situácia je zvládnutá, opatrenia mieria k tomu, aby sme riziká minimalizovali,“ doplnil. Premiér oznámil, že v UNB sú zakázané návštevy, nevylúčil, že toto opatrenie bude platiť aj v ostatných nemocniciach. V piatok o 13.00 h má zasadnúť ústredný krízový štáb na ministerstve vnútra.

Aké sú hlavné príznaky koronavírusu

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu je dva až 14 dní, priemerne šesť dní. Nový koronavírus sa prenáša z človeka na človeka. Na vírusové ochorenie COVID-19 neúčinkujú antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa začala podporná liečba bežne dostupnými liekmi, ktorá zmierňuje príznaky infekcie, približuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Podľa odborníkov nový vírus nie je natoľko nebezpečný a smrteľný ako SARS a nemá potenciál spôsobiť pandémiu. „Jediný pôvodca, ktorý takýto potenciál má, je vírus chrípky,“ povedal pre portál wired.com riaditeľ Centra pre výskum infekčných ochorení Mike Osterholm. Podľa neho môže vírus SARS-CoV-2 spôsobiť skôr viacero geograficky lokalizovaných epidémií. Väčšina obetí nového koronavírusu má aj iné zdravotné problémy, resp. vysoký vek - prevažná väčšina obetí v Číne má od 60 do 89 rokov.

Ako sa najefektívnejšie vyhnúť koronavírusu

Nový koronavírus 2019-nCOV spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou a zápalom pľúc. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní

Najzásadnejšia je hygiena rúk. Dôležitý je aj prísun vitamínov a dostatok pohybu. Logicky by ste sa mali vyhýbať s kontaktu s chorými ľuďmi, najmä tými, ktorých trápi kašeľ. Dobré je neriskovať a sledovať cestovné odporúčania a rady odborníkov. Odporúča sa vyhýbať kontaktu s divokými zvieratami a ich trusom.

Na snímke informačný leták Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou nového koronavírusu 2019-n-CoV.
Na snímke informačný leták Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou nového koronavírusu 2019-n-CoV. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ak ste nedávno navštívili oblasť s výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, môžete sa počas inkubačnej lehoty dobrovoľne izolovať aj bez akýchkoľvek príznakov. Nasledujúce dva týždne radšej pracujte z domu a využívajte telekonferencie.

Ako si správne umývať ruky

Svetová zdravotnícka organizácia vydala návod ako si umývať ruky, ktorý je spojený aj s vizuálom. Vďaka nemu si môžete skontrolovať, či to robíte správne. 

Namočte si ruky vodou — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Pokryte celý povrch rúk mydlom — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Rozotrite mydlo medzi dlaňami — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Rozotrite mydlo dôkladne aj medzi prstami a položte dlaň na chrbát ruky — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Trite si dlane — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Prekrížte si ruky a nevynechajte ani priestor medzi prstami a nechtami — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Dôkladne si umyte aj palce na obidvoch rukách — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Krúživými pohybmi umyte aj dlane aj chrbát ruky — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Následne si ruky dôkladne opláchnite vodou — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Ruky si vysušte jednou papierovou utierkou — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Papierovú utierku použite aj na to, aby ste zatvorili kohútik — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Vaše ruky sú teraz už v bezpečí — Foto: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)

Textilné rúška slúžia len chorým pacientom

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kým mnohí ľudia chvatne kupujú ochranné rúška, Svetová zdravotnícka organizácia a aj iné zdravotné organizácie zdravým ľuďom neodporúčajú ich nosenie. Sú skôr vhodné pre nakazených, ktorí berú ohľad na druhých a snažia sa neroznášať chorobu okolo seba.

Hoci vírus je prenosný vzduchom, rád sa zdržiava na kľučkách, minciach, stoloch, klávesniciach, pokladničných pásoch, tlačidlách bankomatu a s obľubou si posedí v akejkoľvek čakárni, či len tak na lavičke. Preto sa s neumytými rukami radšej nedotýkajte tváre, očí, nosa a úst. (Priemerný človek sa svojej tváre dotkne zhruba 52 krát za deň. Za spoľahlivejšiu formu ochrany možno považovať profesionálne respirátory, ak ich budete používať správne.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?