Vyzerá to na vysokú volebnú účasť. Ľudia čakajú v radoch po celom Slovensku
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Vyzerá to na vysokú volebnú účasť. Ľudia čakajú v radoch po celom Slovensku

Viaceré slovenské mestá a obce hlásia vysokú volebnú účasť.

Zábery z Banskej Bystrice (vľavo) a z Bratislavy. — Foto: TASR

Prekvapujúca účasť v Malých Levároch

Volebná účasť v sobotných voľbách do Národnej rady SR v Malých Levároch na Záhorí prekoná čísla spred štyroch rokov, ktoré zaradili obec v parlamentných voľbách k samosprávam s najnižšou účasťou. „Aj pre nás samých je to milým prekvapením a myslím, že dosiahneme naozaj pekné číslo,“ skonštatoval pre TASR predseda okrskovej volebnej komisie Peter Bečvář.

Voliči sa v malej volebnej miestnosti striedajú od začiatku hlasovania. „Stáva sa, že musia počkať vonku, prípadne v chodbičke, berú to však bez problémov, sú disciplinovaní,“ uviedol predseda komisie.

Riešili aj jeden incident

Priznal, že jeden incident predsa len museli riešiť. „Jeden z voličov si zobral hlasovacie lístky, dožadoval sa najskôr náhradnej sady, lebo v nich nevedel nájsť subjekt, ktorý chcel voliť. Keď ich dostal, napokon oznámil, že sa musí rozhodnúť a odišiel,“ priblížil rušivý moment, ktorý bol v pokojnom priebehu volieb jedinou výnimkou.

Pokojnú atmosféru hlasovania potvrdili aj v susedných Veľkých Levároch. „Aj v našom prípade záujem prevyšuje zvyčajný interes o voľby, od siedmej sa naozaj len sporadicky stáva, že vo volebnej miestnosti nemáme nikoho,“ uviedli členky jednej z troch okrskových komisií vo Veľkých Levároch.

V Seliciach stáli ľudia v rade

Pokojný priebeh bez incidentov majú zatiaľ voľby v okrese Šaľa. Podľa slov predsedu okresnej volebnej komisie Miroslava Provodovského nebolo nutné riešiť žiadne mimoriadne udalosti. „Priebeh je bezproblémový. Môžem potvrdiť, že volebná účasť je pomerne veľká, ukazuje sa byť vyššia ako v minulých voľbách,“ uviedol pre TASR.

Veľký záujem voličov o účasť vo voľbách bolo vidno vo viacerých obciach Šalianskeho okresu. Pred volebnou miestnosťou v obci Selice stáli ľudia v rade. „Zatiaľ je všetko v poriadku, ľudia chodia, nemali sme žiadne incidenty," uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Seliciach Klára Fehérová.

Pokojný priebeh majú aj voľby v obci Diakovce s viac ako 60-percentným podielom maďarského obyvateľstva. „Priebeh je pokojný, ľudia sú veľmi disciplinovaní a dúfam, že to tak bude aj naďalej. Účasť je pomerne slušná, ľudia chodia prakticky stále,“ uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Mária Čierniková.

Vysoká účasť aj na strednom Považí

 Počas celého volebného dňa nemuseli tri okresné volebné komisie na strednom Považí riešiť žiadne významné podnety, drobné technické problémy sa vyriešili priamo v okrskoch. Vo všetkých okresoch stredného Považia hlásia vysokú volebnú účasť.

Ako informovala zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Bartošová, v okresoch Trenčín a Ilava nemuseli riešiť žiadny podstatný problém. V oboch okresoch je podľa nej volebná účasť na ich pomery vysoká, dopoludnia si museli voliči vystáť pred volebnými miestnosťami rady, popoludní a podvečer sa už volilo priebežne.

Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici Renáty Hromkovej nemuseli počas dňa riešiť žiadny závažnejší problém, drobné problémy najmä s hlasovacími preukazmi vyriešili priamo v okrskoch. Účasť na voľbách je podľa nej vysoká v celom obvode.

Vysokú účasť voličov v parlamentných voľbách potvrdil aj zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Roman Kozáček. Komisia zastrešujúca okresy Nové Mesto nad Váhom a Myjava riešila podľa neho len technické problémy, museli doplniť vrecia na prázdne hlasovacie lístky, vážnejší problém sa nevyskytol.

V obvode Nové Mesto nad Váhom sa hlasuje v 99 okrskoch (67 v okrese Myjava, 32 v okrese Nové Mesto nad Váhom), v obvode Považská Bystrica je pripravených 121 okrskov (68 v okrese Považská Bystrica, 53 v Púchovskom okrese). Volebný obvod Trenčín zastrešuje 176 okrskov (116 v okrese Trenčín, 60 v okrese Ilava).

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…