Presne pred 100 rokmi získali československé ženy volebné právo. Do politiky vniesli témy, o ktorých sa dovtedy mlčalo
TASR
TASR

Presne pred 100 rokmi získali československé ženy volebné právo. Do politiky vniesli témy, o ktorých sa dovtedy mlčalo

Ženy sa pred 100 rokmi snažili v parlamente okrem iného presadiť aj zákaz plateného dojčenia, kedy chudobné matky predávali svoje mlieko tým bohatým a vlastné deti tak už neboli schopné dojčiť.

— Foto: Facebook/Filozofická fakulta UK v Bratislave/TASR

Bratislava 29. februára (TASR) – V sobotu uplynulo 100 rokov od získania volebného práva pre československé ženy. Slovenská republika si tak počas parlamentných volieb 2020 pripomína udalosť, keď ženy v Československu prvýkrát pristúpili k volebným urnám a zároveň mohli byť zvolené ako zástupkyne ľudu do parlamentu. TASR o tom informovala komunikačná manažérka Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR) Viera Böttcher.

„Nová československá republika sa prihlásila k hodnotám demokracie a rovnosti pre všetkých občanov, a teda aj všetky občianky. Reflektovala zároveň skúsenosť s národnostným útlakom Čechov a Slovákov a deklarovala vo svojej ústave politické a kultúrne práva pre všetky menšiny žijúce na území nového štátu. Na svoju dobu to nebola samozrejmosť,“ uviedla riaditeľka IVPR Silvia Porubänová.

IVPR si toto výročie podľa Böttcher bude pripomínať po celý rok sériou vzdelávacích podujatí a kampaňou Storočie voľby prostredníctvom sociálnych médií. Cieľom je pripomenúť si nielen 100. výročie volebného práva žien, ale zviditeľniť výsledky práce mnohých žien, ktoré si ho vybojovali a angažovali sa ako občianske aktivistky a priekopníčky, autorky učiteľky, publicistky a spisovateľky, vedkyne, osvetové pracovníčky a političky.

„To neboli len odvážne ženy, ktoré vystúpili za svoje práva. Boli to najmä vzdelané ženy, ktoré si priali inú budúcnosť pre svoje dcéry. Takú budúcnosť, v ktorej sa k ľuďom nepristupuje odlišne na základe pohlavia či iného určenia, ale výlučne na základe hodnoty ľudskej dôstojnosti,“ priblížila historička a analytička IVPR Jana Jablonická-Zezulová.

Témy, ktoré priniesli ženy do politiky

Ako uvádza aj Filozofická fakulta UK v Bratislave, ženy do politiky pred 100 rokmi priniesli témy, o ktorých sa dovtedy mlčalo. Primárne išlo o plánované rodičovstvo, snahy presadiť v parlamente zákaz plateného dojčenia, kedy chudobné matky predávali svoje mlieko bohatým a nedojčili tak vlastné deti, ženy sa zaujímali aj o vzdelávanie nevidiacich a hluchonemých detí, budovanie domovov pre osamelé ženy, riešenie vysokej úmrtnosti novorodencov či zlej situácie nemanželských detí.

Böttcher tiež doplnila, že IVPR v spolupráci s partnermi zorganizuje počas roka 2020 niekoľko osvetových aktivít zameraných na pripomenutie si tohto historického medzníka pre ženy a je zároveň mementom pripomínajúcim, že úsilie žien o dosiahnutie občianskej a politickej rovnoprávnosti, začaté pred viac ako 100 rokmi, sa ešte neskončilo. „Obhajoba ľudských práv, dôstojnosti a autonómie žien na Slovensku si totiž vyžaduje našu plnú pozornosť a bez občianskeho aktivizmu by boli ohrozené,“ uzavrela Böttcher.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…