Slovenské národné divadlo dostalo k jubileu novú euromincu a poštovú známku
TASR
TASR

Slovenské národné divadlo dostalo k jubileu novú euromincu a poštovú známku

Na základe verejnej anonymnej súťaže o návrh striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur k 100. výročiu založenia Slovenského národného divadla vyberala odborná komisia spomedzi desiatich výtvarných prác od desiatich autorov.

Na snímke víťazný návrh pamätnej mince od autora Petra Valacha (prvé dva zľava) a neúspešné návrhy od iných autorov počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla pri príležitosti prvého dňa uvedenia striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur a poštovej známky, ktoré k storočnici SND v spolupráci so SND vydala Národná banka Slovenska v mincovni Kremnica a Slovenská pošta v Bratislave 28. februára 2020. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 28. februára (TASR) – Národná banka Slovenska, Mincovňa Kremnica, Slovenská pošta a Slovenské národné divadlo (SND) predstavili v piatok popoludní v novej budove SND striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 10 eur a poštovú známku v nominálnej hodnote 0,65 eura s motívom 100. výročia založenia slovenského divadla. Zároveň s predstavením sa začal aj predaj zberateľskej mince a známky.

Slovenské národné divadlo zohrávalo od svojho založenia v roku 1920 dôležitú úlohu, ktorá vyplývala z cieľov novovzniknutej Československej republiky. Konštruovanie sa prvého stabilného profesionálneho divadla bolo náročným procesom, pretože bol znateľný jednak nedostatok slovenských profesionálnych umelcov, ako aj nejasnosť v kultúrno-spoločenskom zámere, ktorý malo SND naplniť. V priebehu prvých rokov sa predstavenia konali väčšinou po česky, s príchodom prvých slovenských hercov rástol počet činoherných predstavení v slovenskom jazyku. Predstavenia sa od začiatku existencie SND konali v budove Mestského divadla z roku 1886, dnešnej Historickej budove SND, ktorú navrhli významní viedenskí architekti Ferdinand Fellner ml. a Hermann Helmer. Udomácnenie sa slovenského divadla na pôvodne nemecko-maďarskej scéne bolo dlhoročným procesom, ktorý odzrkadľoval zmeny režimov vplývajúcich na výmenu účinkujúcich a zloženie publika.

Na snímke špeciálny pamätný list (vľavo hore), pamätný list (vpravo hore), obálka (vpravo dole) a korešpondenčný lístok (vpravo v strede) počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla pri príležitosti prvého dňa uvedenia striebornej zberateľskej euromince v nomináolnej hodnote 10 eur a poštovej známky (vľavo dole), ktoré k storočnici SND v spolupráci so SND vydala Národná banka Slovenska v mincovni Kremnica a Slovenská pošta v Bratislave 28. februára 2020.
Na snímke špeciálny pamätný list (vľavo hore), pamätný list (vpravo hore), obálka (vpravo dole) a korešpondenčný lístok (vpravo v strede) počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla pri príležitosti prvého dňa uvedenia striebornej zberateľskej euromince v nomináolnej hodnote 10 eur a poštovej známky (vľavo dole), ktoré k storočnici SND v spolupráci so SND vydala Národná banka Slovenska v mincovni Kremnica a Slovenská pošta v Bratislave 28. februára 2020. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na základe verejnej anonymnej súťaže o návrh striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur k 100. výročiu založenia Slovenského národného divadla vyberala odborná komisia spomedzi desiatich výtvarných prác od desiatich autorov. V rámci jej odporúčaní schválila Banková rada Národnej banky Slovenska na realizáciu výtvarný návrh výtvarníka Petra Valacha.

Novú poštovú známku s témou storočnice založenia našej národnej divadelnej scény vydáva Slovenská pošta. Autorkou výtvarného návrhu známky a obálky a obálky prvého dňa je Daniela Olejníková.

„Na poštovej známke zobrazila symbolicky historickú budovu SND z roku 1886, na streche ktorej sú alegorické figúry, reprezentujúce jednotlivé činnosti divadla, čo je opera, balet a činohra. Spolu s poštovou známkou vydávame obálku prvého dňa vydania, kde Daniela Olejníková považovala za vhodné urobiť vizualizáciu interiéru divadla, kde možno pozerať z javiska do hľadiska, podobný motív je použitý aj na pamätnom liste, ktorý vydávame pri tejto príležitosti. Je špecifický tým, že poštová známka je opečiatkovaná špeciálnou pečiatkou, ktoré je k dispozícii na poštovej priehradke, týždeň bude k dispozícii na hlavnej pošte, neskôr potom v predajni Poštovej filatelistickej služby,“ povedal pre TASR zástupca Slovenskej pošty Martin Vančo.

 

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…