Dobré noviny
Grécke a talianske banky ožívajú, sporitelia sú späť
SITA
SITA

Grécke a talianske banky ožívajú, sporitelia sú späť

Guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos je spokojný s tempom návratu vkladov do bánk. Vláda sa nemá báť privatizácie.

ATÉNY 10. júla - Po parlamentných voľbách z minulého mesiaca, ktoré zmiernili obavy o budúcnosť Grécka v eurozóne, sporitelia v tamojších bankách opäť vracajú peniaze na účty. Vyhlásil to v utorok guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos.

Tempo návratu vkladov na stretnutí s prezidentom krajiny Karolosom Papouliasom označil za "uspokojujúce" a novú vládu v Aténach vyzval, aby "odvážne" postupovala pri realizácii privatizácie.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) celkový objem vkladov súkromných sporiteľov v gréckych bankách v máji klesol o takmer 5 % na 163 mld. eur zo 171 mld. eur v predchádzajúcom mesiaci. Objem vkladov sa tak prepadol na šesťročné dno a oproti rekordnému decembru 2009 bol v piatom mesiaci roka zruba o tretinu nižší.

K odlevu vkladov prispievali špekulácie o vystúpení Atén z eurozóny, ktoré boli najintenzívnejšie v máji po tom, čo v gréckych parlamentných voľbách uspeli strany, ktoré odmietajú podmienky medzinárodnej finančnej pomoci.

Talianske banky sa tešia zo zvýšených vkladov

Priaznivá situácia nastala aj v Taliansku, kedy vklady v tamojších bankách v máji vzrástli. Podľa údajov talianskej centrálnej banky, ktoré zverejnila v utorok, si klienti uložili vo finančných ústavoch v piatom mesiaci tohto roka o 2,1 % viac peňažných prostriedkov ako v rovnakom mesiaci minulého roka. V apríli sa objem vkladov zvýšil o 1,8 %.

Z údajov rovnako vyplýva, že objem úverov pre talianske firmy v máji klesol o 0,4 % po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci o 1,3 % posilnil. Talianske banky celkovo súkromnému sektoru v máji poskytli o 0,7 % viac úverov ako pred rokom. Ide však o spomalenie rastu, keď v apríli medziročný rast predstavoval 1,7 %.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…