Dobré noviny
Ako sa mu vyhnúť a pomáhajú rúška? Spísali sme najčastejšie otázky o koronavíruse
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ako sa mu vyhnúť a pomáhajú rúška? Spísali sme najčastejšie otázky o koronavíruse

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. — Foto: TASR/AP

Spísali sme 12 najčastejších otázok, ktoré sa ľudia pýtajú o víruse COVID-19.

BRATISLAVA 28. februára - Od vypuknutia epidémie koronavírusu v Číne sa na nás neustále valí množstvo informácii, v ktorých nemusí byť jednoduché zorientovať sa. Vybrali sme preto najčastejšie otázky, ktoré si ľudia v súvislosti s vírusom kladú a zodpovedali ich pomocou odporúčaní a informácii Svetovej zdravotníckej organizácieeurópskeho a amerického centra na kontrolu a prevenciu chorôb a Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

1. Aký je prameň pôvodcu nákazy ochorenia COVID-19?

Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. 

2. Máme sa báť?

Ľudia sú znepokojení a na internete sa objavujú rôzne dezinformácie ohľadom šírenia vírusu. Podľa podľa virológa SAV Boris Klempa by nemali Slováci podľahnúť panike a veriť všetkému, čo sa na sociálnych sieťach objaví. Panika ešte nikomu nepomohla. Dôležitá je prevencia. 

Viacerí slovenskí virológovia však upozorňujú, že je len otázka času, kedy sa vírus dostaví aj na Slovensko.

3. Ako predchádzať nákaze?

Najzásadnejšia je hygiena rúk. Dôležitý je aj prísun vitamínov a dostatok pohybu. Logicky by ste sa mali vyhýbať s kontaktu s chorými ľuďmi, najmä tými, ktorých trápi kašeľ. Dobré je neriskovať a sledovať cestovné odporúčania a rady odborníkov. Odporúča sa vyhýbať kontaktu s divokými zvieratami a ich trusom.

Na snímke informačný leták Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou nového koronavírusu 2019-n-CoV.
Na snímke informačný leták Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou nového koronavírusu 2019-n-CoV. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ak ste nedávno navštívili oblasť s výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, môžete sa počas inkubačnej lehoty dobrovoľne izolovať aj bez akýchkoľvek príznakov. Nasledujúce dva týždne radšej pracujte z domu a využívajte telekonferencie.

Ako si správne umývať ruky, sa dočítate tu:

4. Môže mi v prevencii proti ochoreniu COVID-19 pomôcť očkovanie proti chrípke?

Očkovanie proti chrípke je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne, znamená vysoké riziko komplikácií.

5. Pomáhajú zdravotnícke textilné rúška?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kým mnohí ľudia chvatne kupujú ochranné rúška, Svetová zdravotnícka organizácia a aj iné zdravotné organizácie zdravým ľuďom neodporúčajú ich nosenie. Sú skôr vhodné pre nakazených, ktorí berú ohľad na druhých a snažia sa neroznášať chorobu okolo seba.

Hoci vírus je prenosný vzduchom, rád sa zdržiava na kľučkách, minciach, stoloch, klávesniciach, pokladničných pásoch, tlačidlách bankomatu a s obľubou si posedí v akejkoľvek čakárni, či len tak na lavičke. Preto sa s neumytými rukami radšej nedotýkajte tváre, očí, nosa a úst. (Priemerný človek sa svojej tváre dotkne zhruba 52 krát za deň.

Za spoľahlivejšiu formu ochrany možno považovať profesionálne respirátory, ak ich budete používať správne.

6. Aké sú príznaky?

Najčastejšími príznakmi sú:

  • Horúčka
  • Suchý kašeľ
  • Ťažké dýchanie
  • Bolesť svalov
  • Únava.
  • Niektorí pacienti mali aj hnačku

 Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní. 

7. Ako sa lieči ochorenie COVID-19?

Liečba je symptomatická. COVID-19 je vírusové ochorenie, neúčinkujú naň antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Najväčšiu nádej vedci vkladajú do lieku  remdesivir, ktorý bol pôvodne určený na boj proti ebole. Zatiaľ prebieha klinické testovanie.

Pracovníci dezinfikujú súpravu metra proti koronavírusu v iránskom hlavnom meste Teherán skoro ráno 26. februára 2020.
Pracovníci dezinfikujú súpravu metra proti koronavírusu v iránskom hlavnom meste Teherán skoro ráno 26. februára 2020. Foto: TASR/AP

8. Aká je pravdepodobnosť úmrtia?

Doteraz najväčšia štúdia od vzniku novej nákazy zistila, že úmrtnosť na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, je 2,3 percenta

9. Aké sú najrizikovejšie skupiny?

Riziko úmrtia stúpa s vekom. Najohrozenejší sú ľudia nad 65 rokov. Najvyššiu úmrtnosť vedci zaznamenali v kategórii ľudí starších ako 80 rokov (14,8 percenta). U detí do deviatich rokov nezaznamenali jediný prípad úmrtia a u ľudí do 39 rokov bola úmrtnosť iba 0,2 percenta. U nasledujúcich vekových skupín úmrtnosť rastie: 0,4 percenta u štyridsiatnikov, 1,3 percenta u päťdesiatnikov, 3,6 percenta u šesťdesiatnikov a v kategórii medzi 70 a 80 rokmi ide o osem percent. 

Koronavírus je veľmi nebezpečný aj pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, problémové sú aj cukrovka, chronické ochorenia pľúc, vysoký krvný tlak a rakovina.

10. Čo ak som bol v krajine, v ktorej je COVID-19 rozšírený?

Je potrebné kontrolovať' svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu z oblasti zasiahnutej ochorením COVID-19 (kašeľ, bolest' hrdla, dýchavičnosť', horúčka). V tomto čase je dôležité myslieť na prevenciu.

Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba následne zahodiť do koša, rovnako je potrebné si často umývať ruky mydlom a vodou. Ak je podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom a ešte sa u nej neprejavili žiadne symptómy, je možné, vzhľadom na jej vlastné rozhodnutie, podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe, v domácnosti zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky. V prípade bezpríznakových osôb ide o štandardný postup aj v iných európskych krajinách bez potreby zavedenia prísnych karanténnych opatrení.

11. Objednávam si tovar v rozličných oblastiach sveta. Môže sa nákaza preniesť prostredníctvom poštových zásielok?

Pri nákupoch na internete je dodacia lehota z ázijských krajín (napr. z Číny) obvykle tri týždne a viac. Nepredpokladá sa, že by vírus prežíval na plochách taký dlhý čas. Riziko šírenia nového koronavírusu z výrobkov alebo obalov je teda v tomto prípade veľmi nízke.

K uvedenej téme vydala stanovisko aj Slovenská pošta a ubezpečila, že zásielky z ázijských krajín sú bezpečné. 

12. Kde hľadať dôveryhodné informácie o epidémii?

O chorobe nepretržite informuje Úrad verejného zdravotníctva, pričom informácie ponúka aj mailom a prostredníctvom nepretržitých telefonických liniek.

Cestovné odporúčania nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo, že všetky vzorky, ktoré boli s podozrením na ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, zaslané na laboratórne testy na Slovensku, sú negatívne. Rezort v piatok evidoval 113 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom. Rezort zdravotníctva v spolupráci s ÚVZ SR pripomína, že situáciu pedantne sleduje a problematiku rieši. Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite call centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili či sa chystajú do krajín, v ktorých sa koronavírus potvrdil. Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

Už ste čítali?