Skvelý krok! Táto slovenská univerzita bude u nás ako prvá vyučovať posunkovú reč
Trnavská univerzita sa stane prvou vysokou školou na Slovensku, ktorá pripraví vysokoškolsky vzdelaných tlmočníkov do posunkovej reči.
TRNAVA 26. februára - Pre nepočujúcich je posunková reč materinským jazykom. Od slovenského jazyka sa líši aj v gramatike. Na Slovensku zatiaľ nie je tento jazyk kodifikovaný a je nedostatok tlmočníkov posunkového jazyka.
Absolventi Trnavskej univerzity sa stanú profesionálnymi tlmočníkmi
Trnavská univerzita v Trnave otvára nový študijný program na Pedagogickej fakulte. Vďaka štúdiu profesionálneho tlmočníctva tak absolventi budú môcť komunikovať v posunkovej reči v bežnej komunikácii, v škole, na úrade či u lekára. Jednoducho všade tam, kde je potrebné prekonať komunikačnú bariéru pre nepočujúcich.
Len 25 tlmočníkov na celom Slovensku
Na území Slovenska je nedostatok kvalifikovaných tlmočníkov medzi slovenským jazykom a slovenským posunkovým jazykom. Podľa vedenia školy je ich u nás len 25. Nepočujúci tak majú problémy zohnať kvalifikovaného tlmočníka, ktorý by im pomohol na úradoch či u lekára. Práve tento problém sa rozhodla univerzita v Trnave vyriešiť tak, že otvorila štvorročný profesijne orientovaný bakalársky študijný program slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich.
„Novoakreditovaný študijný program je v úplnom súlade s hodnotovými prioritami Trnavskej univerzity. Je zameraný na odstraňovanie bariér, ktoré delia nepočujúcich od tých, ktorí takéto znevýhodnenie nemajú. Som nesmierne rád, že sme prvou vysokou školou na Slovensku, ktorá bude môcť pripravovať vysokoškolsky vzdelaných tlmočníkov do posunkovej reči a verím, že je to pre univerzitu krok správnym smerom,“ vyhlásil rektor univerzity, René Bílik na ich oficiálnej stránke.
Nový a jedinečný študijný program je možné študovať od septembra 2020
Študenti sa budú môcť na tento nový program prihlásiť na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave už v septembri. Bakalársky program sa zameriava na jazykové a tlmočnícke zručnosti a ponúkne vedomosti z problematiky života nepočujúcich osôb.
Študijný program prispieva k lepšiemu začleneniu nepočujúcich do spoločnosti
Tí študenti, ktorí dokončia štúdium, získajú vysokoškolské vzdelanie so širokou škálou uplatnenia. Škola apeluje na to, že prihlásiť sa môžu aj rodičia nepočujúcich detí, ktorí si chcú rozšíriť svoje poznatky. „Zo skúseností vieme, že bližší vzťah a záujem o nepočujúcich majú predovšetkým ich rodinní príslušníci. Očakávame teda najväčší záujem o štúdium z tejto komunity. Veríme však, že týmto programom oslovíme aj iných uchádzačov a realizáciou výberového predmetu, ktorý ponúkneme pre všetkých našich študentov, zvýšime zručnosť aspoň čiastočného využívania posunkového jazyka,“ povedala dekanka pedagogickej fakulty, Viera Peterková.
Predmety budú vyučovať aj nepočujúci vyučujúci, čo je najlepšia priama metóda výučby v slovenskom posunkovom jazyku.