Dobré noviny
Na cestu po Slovensku vypravili vlaky zdravia
TASR
TASR

Na cestu po Slovensku vypravili vlaky zdravia

Aj v tomto roku sa pri príležitosti Dňa srdca, ktorý pripadne na nedeľu 29. septembra, vypravili dnes napoludnie z Bratislavy na cestu po Slovensku vlaky zdravia.

Na snímke bezplatné vyšetrenie tlaku a hladiny cukru v jednom kupé rýchlika smerujúceho z Bratislavy do Košíc. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 27. septembra (TASR) - Aj v tomto roku sa pri príležitosti Dňa srdca, ktorý pripadne na nedeľu 29. septembra, vypravili dnes napoludnie z Bratislavy na cestu po Slovensku vlaky zdravia.

Vlaky idú po trase Bratislava – Žilina – Košice a späť, ako aj Bratislava – Zvolen a späť. Vlak na južnej trase sa vráti do hlavného mesta ešte dnes, na severnej trase ho stretnú cestujúci v sobotu.

"Kto chce, môže sa nechať vyšetriť odborníkom počas cesty za povinnosťami alebo oddychom," povedal predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca Ján Murín. Vyšetrenia dnes možno absolvovať v uliciach miest po celom Slovensku. Odborníci na tzv. meracích miestach záujemcom zmerajú krvný tlak, cholesterol a poskytnú im odborné poradenstvo. Nadácia opäť robí aj anketu o informovanosti obyvateľstva.

Téma srdce

Na snímke bezplatné vyšetrenie tlaku a hladiny cukru v jednom kupé rýchlika smerujúceho z Bratislavy do Košíc. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Akcia je súčasťou kampane MOST v rámci mesiaca o srdcových témach. "Sme radi, že - ako ukazujú

prieskumy - povedomie o srdcovo-cievnych ochoreniach narastá, ale stále nie sme spokojní. O príčinách kardiovaskulárnych chorôb toho ešte obyvateľstvo nevie dosť. Väčšina opýtaných síce správne uvádza, že k nim patrí vysoký krvný tlak, no ani nie polovica už poznala aj ďalšie rizikové faktory ako stres, vysoký cholesterol, obezitu či fajčenie," uviedol správca nadácie a hlavný odborník pri MZ SR pre kardiológiu Gabriel Kamenský.

Na Slovensku stále umiera na infarkt a iné srdcovo-cievne ochorenia viac ľudí ako v iných krajinách. Aj keď sa povedomie o týchto chorobách v posledných rokoch zvýšilo, kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou polovice úmrtí. Napríklad vo Francúzsku je to 30 percent. Odborníci poukazujú, že mnohí Slováci nevedia, čo je infarkt a správajú sa rizikovo.

Už ste čítali?