Nečakaný 42-ročný hrdina nikdy nehral NHL. Keď sa zranili všetci brankári, zišiel z hľadiska a zachránil situáciu
Klaudia Fiolová

David Ayres
David Ayres — Foto: YouTube, TASR/AP

Klub začal predávať jeho dresy s číslom 90, časť výťažku pôjde nadácii pre pacientov s chorými obličkami.

RALEIGH 25. februára (TASR) - Hokejisti Caroliny Hurricanes vyhrali v zámorskej NHL dôležitý zápas na ľade Toronta Maple Leafs 6:3, hoci takmer polovicu duelu bol medzi žŕdkami tzv. „pohotovostný“ brankár David Ayres. 42-ročný rolbár tímu AHL Toronto Marlies nastúpil v 32. minúte po tom, čo sa hosťom po Jamesovi Reimerovi zranil aj druhý brankár Petr Mrázek.

Najstarší brankár v histórii NHL, ktorý pri svojom debute zaznamenal víťazstvo

David Ayres prišiel na ľad za stavu 3:1 pre Carolinu a krátko po jeho príchode zvýšil na trojgólový rozdiel Teuvo Teräväinen. „Javorové listy“ ešte v druhej tretine znížili na 3:4, keď prudkou strelou švihom skóroval John Tavares a zblízka uspel Pierre Engvall, no to bolo z ich strany všetko. Prvý úspešný zákrok si Ayres pripísal po strele druhého najlepšieho strelca NHL Austona Matthewsa minútu pred druhou sirénou a v tretej časti už nepustil za chrbát ani jeden puk.

Ťažko sa hľadajú slová, je to skvelé. Bol som nervózny a v druhej tretine to nebolo dobré, ale v prestávke som chlapcom povedal, že som sa už upokojil a že som pripravený to vyhrať,“ povedal pre Sportsnet Ayres, ktorý sa stal najstarším debutujúcim brankárom v histórii NHL. Prekonal zápis Hugha Lehmana z Chicaga Blackhawks, ten vyhral pri premiére 17. novembra 1926 vo veku 41 rokov a 21 dní.

Utorok vyhlásili v meste za „Deň Davida Ayresa“

David nastúpil na zápas v NHL s číslom 90. Je to úžasné. Toto sa človeku stane raz za život. Na tomto ľade som bol mnohokrát, ale nikdy tu neboli diváci. Teraz to bolo trochu iné, atmosféru som si užil," dodal hrdina Caroliny, ktorý bol v juniorskom veku hokejovým brankárom, no kariéru musel definitívne ukončiť v roku 2004, keď mu transplantovali obličku. Už osem rokov pracuje v Scotiabank Arene ako rolbár a občas chodí aj na tréningy Maple Leafs ako pomocný brankár. V úlohe „pohotovostného“ brankára v zápasoch NHL bol viackrát za uplynulé tri roky. V čase, keď sa zranil Mrázek, sa pohyboval v útrobách štadióna.

Jeho skvelý výkon ocenili aj hráči Caroliny, pri vstupe do šatne sa dočkal špeciálnych ovácií

Zrazu som dostal množstvo správ, že ideš do bránky. V tom niekto prišiel a oznámil mi, aby som sa obliekol, že idem chytať. Bol som trochu v šoku, ale potešilo ma to,“ dodal Ayres. Viem, aké je náročné sa vrátiť do bránky po zranení. Je to ako keby ste nastúpili prvýkrát. Za to, čo dokázal, má obrovský rešpekt, je to legenda,“ povedal Reimer.

Po príchode do bránky ho hráči Hurricanes potľapkali a snažili sa ho upokojiť. Chalani boli skvelí. Každý mi povedal pekné slová. Jeden z nich, myslím si, že to bol Erik Haula, mi povedal, že nech si to užijem a že im nebude prekážať, ani keby som dostal 10 gólov. To ma upokojilo, dodalo mi to istotu, že naozaj môžem len získať,“ dodal Ayres, ktorý paradoxne vychytal víťazstvo proti „svojim“. „Je to príjemný, energický chalan, každý deň je na štadióne a rád pracuje pri hokeji. Či sú to Marlies, alebo Maple Leafs, tak je vždy pripravený pomôcť a často s nami trénuje. Asi nikde na svete nie je pohotovostný brankár, ktorý čelí tak veľa strelám profesionálov takmer každý deň. Je paradoxné, že bol dnes na druhej strane proti nám, ale stalo sa. Osobne mu to doprajem, určite mal veľkú radosť," povedal tréner Toronta Sheldon Keefe.

Umožnia mi cestu do Caroliny, aby som mohol prežiť viac času s chalanmi. Teším sa, je to skvelá organizácia,“ povedal pre agentúru AP Ayres, ktorý podstúpil transplantáciu obličky v roku 2004.