V bratislavských škôlkach čítajú pred spaním deťom rozprávky babičky
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

V bratislavských škôlkach čítajú pred spaním deťom rozprávky babičky

Čítankovo je najrýchlejšie sa rozrastajúci dobrovoľnícky program v Bratislavskom kraji. Ide o projekt, kedy seniorky čítajú deťom pred spaním v škôlkach rozprávky. Rozvíjajú tak v nich cit ku knihám, ale zlepšujú aj porozumenie medzi generáciami.

— Foto: Bratislavské dobrovoľnícke centrum

BRATISLAVA 24. februára - Spomienky na to, ako nám rodičia či starí rodičia v detstve čítali rozprávky, sú určite jedni z najkrajších, ktoré si uchovávame aj v dospelosti. Podobné spomienky si teraz vďaka Bratislavskému dobrovoľníckemu centru budú so sebou niesť aj deti z materských škôlok v Bratislave. Dobrovoľnícky program Čítankovo je medzigeneračný projekt, ktorý spája deti a seniorky, ktoré im ako dobrovoľníčky čítajú rozprávky

Seniorky si dobrovoľnícky program pochvaľujú, pretože, ako samy vravia, od detí na revanš dostávajú: veľa lásky, optimizmu. Sú to také baterky, nabíjajú optimizmom a radosťou, môžem to každému len doporučiť,“ vyjadrila sa jedna z dobrovoľníčok. Aktuálne je do programu zapojených 9 materských škôl v 3 mestských častiach Bratislavy. 

Cieľom programu je zlepšiť medzigeneračné porozumenie medzi deťmi a seniormi v meste. Sekundárnym benefitom je rozvíjanie vzťahu detí ku knihám a čítaniu ako aj poskytnúť pozitívny vzor dospelých.

Bratislavské dobrovoľnícke centrum hľadá ďalších dobrovoľníkov, ktorí by deťom čítali rozprávky. Zapojiť sa môže každý senior starší ako 60 rokov.
Bratislavské dobrovoľnícke centrum hľadá ďalších dobrovoľníkov, ktorí by deťom čítali rozprávky. Zapojiť sa môže každý senior starší ako 60 rokov. Foto: Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Seniorky deťom čítajú raz týždenne pred spaním

Bratislavské dobrovoľnícke centrum zapája materské školy do programu Čítankovo od roku 2018. Aktuálne program prebieha v materských školách vo Vrakuni, Karlovej Vsi a Starom meste. Čítanie v materských školách sa uskutočňuje raz týždenne, spravidla pred obedným spánkom detí. Seniorky/dobrovoľníčky si tému rozprávky vopred dohodnú s triednou pani učiteľkou a po prečítaní si ju s deťmi interaktívne opätovne prechádzajú. Deti si tak čítaný text lepšie zapamätajú a prostredníctvom doplňujúcich otázok sa dozvedia všetko, čo ich zaujíma.

Deti rozprávky zaujímajú aj zabávajú. Prirodzene sa tak v nich rozvíja aj vzťah ku knihám.
Deti rozprávky zaujímajú aj zabávajú. Prirodzene sa tak v nich rozvíja aj vzťah ku knihám. Foto: Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Do programu sa môžete zapojiť každý senior starší ako 60 rokov

Do programu sa môže zapojiť každý senior alebo seniorka z Bratislavy, prípadne z okolitých miest a obcí, ideálne však z okolia konkrétnej škôlky. Senior by mal mať viac ako 60 rokov, byť trpezlivý, zodpovedný a ochotný venovať 1 – 3 hodiny svojho času týždenne. „Aktuálne hľadáme dobrovoľníka/čku na čítanie rozprávok deťom do MŠ Majerníková 11 (Karlova Ves),“ uviedlo Bratislavské dobrovoľnícke centrum, ktoré chce projekt rozširovať aj naďalej.

Aj vy môžete čítať deťom rozprávky

Seniorky, ktoré by sa radi do projektu zapojili ako aj materské školy, ktoré majú o Čítankovo záujem, sa môžu obrátiť na koordinátorku projektu Stanislavu Minárikovú: bdc@dobrovolnictvoba.sk

Myšlienka spojiť čítaním najstaršiu a najmladšiu generáciu vznikla v roku 2017 v Centre dobrovoľníctva v Banskej Bystrici a s jeho súhlasom ho realizujeme aj v hlavnom meste a okolí.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…