Festival Nová dráma/New drama 2020 pozná finalistov
TASR
TASR

Festival Nová dráma/New drama 2020 pozná finalistov

Na 16. ročníku celoslovenského divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2020 sa predstaví a o ceny zabojuje osem inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 19. februára (TASR) - Na 16. ročníku celoslovenského divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2020 sa predstaví a o ceny zabojuje osem inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival sa uskutoční v bratislavských divadlách od 11. do 16. mája.

TASR o tom informovala Eva Fačková z Divadelného ústavu, ktorý je organizátorom podujatia. Dramaturgická rada festivalu vybrala finalistov zo 72 zaradených divadelných inscenácií, ktoré mali premiéru v období od 1. februára 2019 do 31. januára 2020.

Do hlavného programu 16. ročníka festivalu boli nominovaní Štátne divadlo Košice s inscenáciou Adamove jablká, Divadlo Petra Mankoveckého s predstavením (bez)mocní, Mestské divadlo Žilina s titulom Bezzubatá, Slovenské národné divadlo s projektom Dnes večer nehráme, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenáciou Ostrov, Divadlo Alexandra Duchnoviča s hrou Pieskovisko, Uhol_92 s predstavením Romulus V./štát a urny a Divadlo Jána Palárika v Trnave s inscenáciou Temperamenty.

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2020 pracovala v zložení Elena Knopová (riaditeľka Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení Slovenskej akadémie vied (SAV), teatrologička), Diana Pavlačková (teatrologička), Barbora Forkovičová (odborná redaktorka časopisu kod, divadelná kritička), Peter Galdík (dramaturg Bratislavského bábkového divadla) a Marek Godovič (teatrológ, dramaturg). „V prípade divadelnej inscenácie Romulus V./štát a urny sa člen dramaturgickej rady Peter Galdík nezúčastnil na hlasovaní,“ poznamenala Fačková.

Nominované inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama rozhodne medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty. Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov, dostane Cenu bratislavského diváka. Ceny budú odovzdané počas slávnostného ceremoniálu 16. mája.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…