Festival Nová dráma/New drama 2020 pozná finalistov
TASR
TASR

Festival Nová dráma/New drama 2020 pozná finalistov

Na 16. ročníku celoslovenského divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2020 sa predstaví a o ceny zabojuje osem inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 19. februára (TASR) - Na 16. ročníku celoslovenského divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2020 sa predstaví a o ceny zabojuje osem inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival sa uskutoční v bratislavských divadlách od 11. do 16. mája.

TASR o tom informovala Eva Fačková z Divadelného ústavu, ktorý je organizátorom podujatia. Dramaturgická rada festivalu vybrala finalistov zo 72 zaradených divadelných inscenácií, ktoré mali premiéru v období od 1. februára 2019 do 31. januára 2020.

Do hlavného programu 16. ročníka festivalu boli nominovaní Štátne divadlo Košice s inscenáciou Adamove jablká, Divadlo Petra Mankoveckého s predstavením (bez)mocní, Mestské divadlo Žilina s titulom Bezzubatá, Slovenské národné divadlo s projektom Dnes večer nehráme, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenáciou Ostrov, Divadlo Alexandra Duchnoviča s hrou Pieskovisko, Uhol_92 s predstavením Romulus V./štát a urny a Divadlo Jána Palárika v Trnave s inscenáciou Temperamenty.

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2020 pracovala v zložení Elena Knopová (riaditeľka Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení Slovenskej akadémie vied (SAV), teatrologička), Diana Pavlačková (teatrologička), Barbora Forkovičová (odborná redaktorka časopisu kod, divadelná kritička), Peter Galdík (dramaturg Bratislavského bábkového divadla) a Marek Godovič (teatrológ, dramaturg). „V prípade divadelnej inscenácie Romulus V./štát a urny sa člen dramaturgickej rady Peter Galdík nezúčastnil na hlasovaní,“ poznamenala Fačková.

Nominované inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama rozhodne medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty. Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov, dostane Cenu bratislavského diváka. Ceny budú odovzdané počas slávnostného ceremoniálu 16. mája.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…