Dobré noviny
Kubínskym stromom roka 2019 je lipa spred Literárneho múzea v Dolnom Kubíne
TASR
TASR

Kubínskym stromom roka 2019 je lipa spred Literárneho múzea v Dolnom Kubíne

Kubínsky strom roka 2019
Kubínsky strom roka 2019 — Foto: dolnykubin.sk

Kubínskym stromom roka 2019 sa stala lipa spred Literárneho múzea Pavla O. Hviezdoslava s obvodom kmeňa dva a pol metra.

Dolný Kubín 18. februára (TASR) - Kubínskym stromom roka 2019 sa stala lipa spred Literárneho múzea Pavla O. Hviezdoslava s obvodom kmeňa dva a pol metra. Na víťazovi sa zhodli obyvatelia mesta, ktorí v ankete hlasovali spoločne s vyhlasovateľom súťaže, komisiou revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja.

„Skoro polovicu hlasov dostala lipa pred Hviezdoslavovým múzeom, o ktorej zatiaľ vieme povedať toľko, že bola zasadená v roku 1919 a existuje dokument, podľa ktorého sa na jej sadení podieľal samotný P. O. Hviezdoslav,“ povedala členka komisie revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja Oľga Removčíková.

Na druhom mieste sa umiestnili lipa pri rodinnom dome na Zochovej ulici, ktorá má obvod kmeňa okolo piatich metrov a dub v areáli kaštieľa pri Mokradi. Na treťom mieste skončil podľa Removčíkovej brest, ktorý sa nachádza v blízkosti budovy železničnej stanice v Dolnom Kubíne.

Do súťaže o titul Kubínsky strom roka nominovali obyvatelia, miestne organizácie a inštitúcie celkom 11 stromov, ktoré narástli v katastri Dolného Kubína. Dreviny vyhodnocovala zo zdravotného, funkčného a estetického hľadiska komisia revitalizácie zelene a environmentálneho rozvoja, o favoritovi rozhodovali aj obyvatelia, doplnila Removčíková.

Komisia sa zhodla, že všetky nominované stromy už patria k pamätníkom mesta, a je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť aj z hľadiska starostlivosti. „Dub i buk pri kaštieli v Mokradi a rovnako aj lipa pri rodinnom dome na Zochovej ulici sú v zmysle zákona o ochrane prírody vyhlásené za chránené stromy. Máme záujem, aby sa aj ostatným drevinám dostalo patričnej pozornosti a ochrany. Chceme, aby takéto vzácne pamätníky a prírodné hodnoty nášho mesta zostali zachované a bola im zabezpečená starostlivosť,“ zdôraznila Removčíková.

Cieľom súťaže bolo, aby si občania vo svojom okolí všímali vzácne a staré dreviny a aby sa zvýšil ich záujem o životné prostredie. Komisia plánuje v podobných aktivitách pokračovať aj v tomto roku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?