10-tisíc krokov denne je mýtus. Takto vám obyčajná chôdza dokáže predĺžiť život
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

10-tisíc krokov denne je mýtus. Takto vám obyčajná chôdza dokáže predĺžiť život

Ľahká prechádzka prospieva nielen vášmu fyzickému zdraviu, ale rovnako aj psychickej pohode.

Keď sa chcete dožiť vyššieho veku, stačí, ak si denne naordinujete pešiu chôdzu. — Foto: Unsplash

BRATISLAVA 22. februára - Pohyb je základom zdravého životného štýlu. Každému vyhovuje niečo iné - niekomu tréningy vo fitku, inému zase pobyt v prírode. Tak či onak, ak chcete mať vitálny život, do vášho denného režimu by ste mali zapojiť pohyb. Ľahká prechádzka prospieva nielen vášmu fyzickému zdraviu, ale aj psychickej pohode.

Každodenná prechádzka znižuje riziko vzniku demencie už o 40%. Ak sa dá, skúste ranné zápchy vymeniť za chôdzu.
Každodenná prechádzka znižuje riziko vzniku demencie už o 40 %. Ak sa dá, skúste ranné dopravné zápchy vymeniť za chôdzu. Zlepšíte si zdravie a neutrpia ani vaše nervy. Foto: Pexels

Život predĺži aj obyčajná chôdza do práce

Vedci zistili, že najvyššieho veku sa dožívajú práve tí ľudia, ktorí sa hýbu prirodzene a bez toho, že by pohyb vnímali ako nejakú extra aktivitu či činnosť. Stačí, ak si denne naordinujete pešiu chôdzu. Práve takáto forma prirodzeného pohybu je tou najlepšou zárukou dlhovekosti.

Ak máte sedavé zamestnanie a ešte k tomu všade chodíte autom, je to pre vás ideálnym riešením. Začnite chodiť častejšie pešo na miesta, ktoré máte v okolí vášho domu. Ak si nepotrebujete spraviť veľký nákup, skúste sa prejsť pešo do potravín. Pobyt na čerstvom vzduchu vám taktiež prospeje.

Podľa výskumu je práve 15-minútová prechádzka do práce najlepšou formou dopravy. Prechádzka do práce prospieva nielen vášmu fyzickému zdraviu, ale rovnako aj psychickej pohode. Len dve hodiny týždenne na nohách pomáhajú a znižujú riziko vzniku ochorení.

Prečo je 10-tisíc krokov denne len mýtus

Určite ste už počuli o tom, že by ste denne mali urobiť až 10-tisíc krokov, ak chcete zdravo žiť. Tento mýtus vznikol ešte v roku 1961 v Tokiu. Práve vtedy vynašla japonská spoločnosť prvý krokomer s názvom Manpo-Kei, čo v preklade znamená „merač 10 000 krokov“. Tento prístroj mal donútiť Japoncov, aby sa viac hýbali, lebo vedci sa báli, že podľahnú „americkému životnému štýlu“ a ich hlavnou činnosťou bude vysedávanie pred televízorom. Štúdie pre BBC však dokázali, že pre bežného človeka to nie je reálny cieľ.

Odborníci rozdelili dobrovoľníkov do dvoch skupín. Jedna mala dosiahnuť 10-tisíc krokov denne a druhá absolvovať v priebehu dňa tri desaťminútovky intenzívnej chôdze. Tí, čo chceli dosiahnuť prvú métu, museli kráčať skoro celý deň. Ukázalo sa, že 10-minútové intenzívne chôdze si viete viac prispôsobiť pracovnému režimu a tieto prechádzky navyše zvýšili účastníkom prieskumu fyzickú aktivitu o 30 %.

Ilustračný obrázok
Prechádzka v prírode má blahodarné účinky na myseľ Foto: Pixnio

Zdravému dospelému človeku stačí urobiť denne len 4000 krokov

Nie každý človek má zamestnanie, ktoré mu umožňuje pohyb počas pracovného dňa. Štúdie navyše dokázali, že zdravému dospelému človeku stačí, ak denne urobí od 4-tisíc do 18-tisíc krokov. Mýtus 10-tisíc krokov je preto pre priemerného človeka prehnaným cieľom.

Netreba zabúdať ani na psychické zdravie. Niektoré mentálne ochorenia môžu byť vyliečené alebo im môže byť predídené aj pomocou pripojenia sa k prírode. Pobyt a prechádzka v nej môžu viesť k viditeľným pozitívnym zmenám na človeku. 

S inteligentnými hodinkami k zdravšiemu životnému štýlu

Doby, keď hodinky ukazovali iba aktuálny čas, sú preč. A medzi smartfónmi, smart chladničkami a inteligentnými domácnosťami nemôžu chýbať ani smart hodinky od značky DATART. Vďaka nim si ľahko odsledujete váš srdcový tep, zmeriate fyzickú aktivitu, a taktiež si môžete pomôcť k lepšiemu spánku jeho monitoringom. Samozrejmosťou je takisto meranie počtu krokov denne

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…